Od lat kawa cappuccino święci triumfy w polskich domach i kawiarniach. Chętnie sięgamy po tę mleczną kawę przy różnych okazjach. Jaka jest jej historia? I co możemy do niej dodać, aby smakowała jeszcze lepiej?

Cappuccino – symbol Italii

Włochy są kojarzone głównie z aromatyczną pizzą na cienkim cieście, przepysznym spaghetti bolognese lub właśnie z kawą. Okazuje się jednak, że włoska kawa cappuccino jest chętnie pita nie tylko przez rodowitych Włochów, lecz także Polaków.

Cappuccino swoją nazwę zawdzięcza kolorowi habitów zakonu kapucynów. To określenie na orzechową barwę kawy po raz pierwszy pojawiło się w XVII wieku we Włoszech. Z czasem z potocznego języka weszło do powszechnego użycia i tak powstała nazwa, którą znamy obecnie.

Kapucyni z Włoch mają o wiele więcej wspólnego z tą kawą niż tylko kolor habitów. W 1683 roku brat Marek z Aviano na polecenie samego papieża wybrał się w delegację z misją dyplomatyczną do Wiednia. Po wygranej bitwie pod Wiedniem polski oficer Jerzy Kulczycki otrzymał zapłatę za udział w niej w postaci worka z kawą. Nie zasmakował w jej gorzkim smaku, ale właśnie kapucyn Marek z Aviano wpadł na pomysł, aby do naparu kawowego dolać mleko. Tak powstał mocny kawowy napój z kremową pianką, w którym rozsmakowali się zarówno Włosi, jak i Polacy.

Jeśli jednak dziś komukolwiek podano by cappuccino w XVII-wiecznej wersji, nawet by nie rozpoznał, że ma do czynienia z tą popularną kawą. Pierwotnie była ona ciemniejsza niż współcześnie.

Jak pije się cappuccino we Włoszech?

Kawa cappuccino jest we Włoszech nierozerwalnie związana z pierwszym posiłkiem. Pije się ją tylko rano, maksymalnie do godziny 12, w towarzystwie drożdżowego rogalika. Bazą naparu jest mocne, esencjonalne espresso, które przyrządza się ze świeżo zmielonej kawy. Dodatek mleka w postaci luźnej pianki sprawia, że aromaty i nuty smakowe kawy są dobrze podkreślone.

Aby uzyskać idealną kawę cappuccino z mleczną kremową pianką w jasnobrązowym kolorze zazwyczaj potrzeba odrobiny wprawy. Na szczęście w zaciszu własnego domu także możemy przygotować doskonałe cappuccino, nawet jeśli nie mamy wiedzy o sztuce baristycznej. Wystarczy ekspres ciśnieniowy Piccolo XS i odpowiednie kapsułki NESCAFÉ® Dolce Gusto®.

3 propozycje dodatków do cappuccino

Podczas przygotowywania kawy cappuccino nie musimy trzymać się wiernie utartego schematu jej robienia. Możemy pokusić się o wariację i wybrać takie dodatki, które jeszcze bardziej podkreślą jego aromat.

Możemy np. przyrządzić cappuccino z dodatkiem chrupkich, ale jednocześnie subtelnych w smaku płatków migdałowych. Migdały doskonale komponują się z kawą, nadając jej niepowtarzalny charakter.

Smak cappuccino będzie inny, gdy piankę na kawie posypiemy cynamonem. Napój nabierze wtedy wyjątkowego korzennego aromatu, przywodzącego na myśl doskonałe wypieki naszych babć. Takie cappuccino wypite w towarzystwie szarlotki i lodów będzie najlepszym deserem, jaki możemy sobie wymarzyć w chłodne jesienne popołudnie.

Cappuccino ze startą czekoladą lub połamanymi jej kawałkami na wierzchu zyska naturalną słodycz. Nie trzeba wówczas dodawać cukru, nawet jeśli jesteśmy zwolennikami słodzonych napojów kawowych, ponieważ czekolada zapewni odpowiedni smak. Jak widać, cappuccino można przygotować na różne sposoby i dopasować jego smak pod każdy gust!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here