Nawet najstaranniej urządzone i najpiękniejsze mieszkanie szybko może stać się niewygodne i niekomfortowe, jeśli będzie panować w nim bałagan. Odpowiednia organizacja przestrzeni w kuchni, sypialni czy salonie to podstawa stworzenia systemu, w którym nie tylko zmieszczą się wszystkie posiadane przez nas rzeczy, ale i w którym o wiele łatwiej będzie utrzymać porządek. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Zasada pierwsza: wyznacz strefy

Dobra organizacja przestrzeni w mieszkaniu wymaga wyznaczenia w każdym z pomieszczeń stref odpowiadających innym aktywnością. Przykładowo, w salonie można wytyczyć kącik wypoczynkowy, miejsce do jedzenia zastępujące jadalnię, przestrzeń do pracy oraz miejsce, w którym przechowywane są różne rzeczy.

Podział ten pozwala wstępnie określić, gdzie powinny znajdować się poszczególne przedmioty oraz meble. Różne strefy mogą być od siebie oddzielone za pomocą ruchomych ścianek, regałów, parawanów czy kanapy. Pozwala to osiągnąć efekt jak z magazynu wnętrzarskiego przy jednoczesnym stworzeniu przytulnego, uporządkowanego pomieszczenia.

Zasada druga: nie tylko podłoga

Komody, regały i witryny to najpopularniejsze sposoby na organizację przestrzeni do przechowywania w salonie, jadalni czy sypialni. Zajmują one jednak miejsce na podłodze, zmniejszając przestrzeń, w której można przebywać lub się przemieszczać. Jednocześnie miejsce na ścianach lub pod sufitem pozostaje niewykorzystane.

Można to zmienić — wystarczy zastosować wiszące szafki, półki, zabudowy oraz sprytne schowki, w których można zmieścić wszystko, jednocześnie oszczędzając miejsce. Dobrym pomysłem są także wykonywane na wymiar wysokie meble, które mogą sięgać sufitu. Dzięki nim zyskuje się miejsce na chowanie rzeczy, nie zajmując przy tym dużo miejsca na podłodze.

Zasada trzecia: funkcjonalne meble

Doskonałym sposobem na organizację przestrzeni w domu jest urządzenie go za pomocą mebli, które zajmują niewiele miejsca, zapewniając jednocześnie niezbędną wygodę oraz doskonale się prezentując. Szczególnie w małych mieszkaniach warto postawić na różnego rodzaju rozkładane kanapy i stoły, ale także stoły, fotele czy inne produkty wyposażone w dodatkowe schowki i pojemniki do przechowywania rzeczy. Warto zwrócić uwagę także na meble modułowe, które można dowolnie ze sobą zestawiać, dopasowując je do dostępnej przestrzeni.

Zasada czwarta: liczy się wnętrze

Aby posiadane meble były naprawdę funkcjonalne, trzeba zadbać także o przestrzeń wewnątrz nich. Dzięki rozmaitym pojemnikom, przegródkom i wieszakom łatwiejsza staje się np. organizacja i utrzymanie porządku w szafie czy komodzie. Dzięki takim rozwiązaniom pojemna szafa w przedpokoju lub sypialni może zmieścić naprawdę wiele rzeczy, eliminując konieczność posiadania niektórych mebli, a co za tym idzie — oszczędzając miejsce.

Organizacja szafy w sypialni, przedpokoju lub salonie staje się łatwiejsza, jeśli zainwestujemy w poręczne organizery. Ułatwiają one segregowanie rzeczy i zapobiegają ich mieszaniu, co często ma miejsce w przypadku układania np. ubrań w stosy. Dzieląc dostępną przestrzeń za pomocą pudełek lub przegródek łatwiej jest znaleźć odpowiednie miejsce dla każdej rzeczy, co dodatkowo sprzyja ich odkładaniu tam, gdzie powinny się znajdować.

Organizacja szafy w taki sposób to także o wiele łatwiejsze przechowywanie i wyjmowanie rzeczy używanych sezonowo — od zimowych butów i kurtek po ozdoby świąteczne, akcesoria przeciwsłoneczne czy kostiumy kąpielowe.

Po piąte: myśl kreatywnie

Przeglądając wnętrzarskie inspiracje, warto zwracać uwagę na różne nietypowe rozwiązania, które pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu. Jednocześnie po stworzeniu wstępnej aranżacji mieszkania dobrze jest przyjrzeć się mu jeszcze raz, by określić, czy nie znajdują się w nim przestrzenie, w których można umieścić półkę, szafę czy wieszak. Przykładem miejsc, które rzadko są brane pod uwagę w takich sytuacjach, jest fragment ściany nad drzwiami wejściowymi do pokoju lub wąskie ścianki między oknami.

Również niektóre meble mogą być wykorzystane w kreatywny, niecodzienny sposób. Warto eksperymentować i poszukiwać nowych rozwiązań, dzięki którym wnętrze nie tylko stanie się bardziej funkcjonalne, ale i zyska nowy, interesujący charakter.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here