Wiele osób pasjonuje się tematami związanymi z włosami i fryzjerstwem. Zwykle dotyczy to głównie kosmetyków czy zabiegów pielęgnacyjnych oraz rodzajów fryzur. Warto jednak poznać nieco więcej szczegółów, które pozwolą na dobór właściwych produktów. Jak wygląda cykl wzrostu włosa i jego skład chemiczny?

Z czego składa się włos?

Włosy człowieka to będące wytworem naskórka nitkowate włókna. Z anatomicznego punktu widzenia składa się on z korzenia (wraz z mieszkiem, cebulką i brodawką), a z także łodygi, czyli elementu wystającego nad powierzchnię skóry. To właśnie łodyga stanowi część właściwą, widoczną gołym okiem, którą poddaje się higienie, pielęgnacji i stylizacji. Bardzo ważną sprawą jest jednak również skład chemiczny włosa. Do głównych elementów zalicza się w tym wypadku melaninę i keratynę. Melanina to po prostu będący białkiem barwnik, który wpływa on na to, jakiego koloru włosy posiadamy. Keratyna także jest białkiem, zwierającym azot, siarkę i aminokwasy (m.in. cysteinę, alaninę i glicynę), stanowiącym tu podstawowy budulec. Ponadto w skład chemiczny włosa wchodzi również cholesterol, woda, witaminy oraz wiele minerałów, jak wspomniana siarka, azot, a także potas, srebro, sód, cynk, nikiel, selen, wapń czy magnez. Warto zaznaczyć, że nawet te elementy, które występują w bardzo małej ilości, pełnią niezwykle istotną rolę dla ogólnej kondycji włosa.

Cykl wzrostu włosa

Skoro wiemy już, jak wygląda skład chemiczny włosa, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak rośnie. Proces ten podzielić można na trzy główne fazy. Pierwsza z nich to anagen, podczas którego dochodzi do aktywnego wzrostu nowych włosów – może on trwać nawet przez parę lat. Katagen to kolejny etap, zwany przejściowym. Jest on zdecydowanie krótszy od anagenu – z reguły obejmuje maksymalnie 3-4 tygodnie. W tej fazie dochodzi do odrywania się cebulki od brodawki i powolnego przesuwania się w kierunku góry. Na tym etapie włos jest w swego rodzaju spoczynku, ponieważ nie zachodzą w nim już żadne procesy związane z rośnięciem. Stopniowo zaczyna też obumierać. Wówczas rozpoczyna się ostatni etap, czyli telogen. Cykl wzrostu włosa w tej fazie trwa od paru tygodni do paru miesięcy. Martwy włos z obumarłą cebulką zostaje usunięty ze skóry. Zastępuje go w tym miejscu nowy włos i cały cykl zaczyna się od początku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here