Gont drewniany czy blacha trapezowa – co na dach?

0
1381

Mnogość pokryć dachowych na rynku sprawia, że podczas budowy domu dość długo zastanawiamy się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Poszukujemy przede wszystkim trwałości i łatwości w zamontowaniu, a przy tym zależy nam na ładnym, estetycznym efekcie. Coraz większą popularność zdobywa chociażby blacha trapezowa, z kolei gonty drewniane w dużej mierze wyszły już z mody, choć wciąż są wykorzystywane. Które pokrycie jest lepsze?

Gonty drewniane – wady i zalety

Wielbiciele naturalnego efektu z pewnością zainteresują się gontami drewnianymi. Wykończony nimi budynek będzie prezentował się sielsko i klimatycznie. Wbrew pozorom nie należą do najcięższych pokryć dachowych (w tym temacie wciąż przodują dachówki ceramiczne). Do produkcji gontów drewnianych wykorzystuje się twarde rodzaje drzew, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli zostaną poprawnie zamontowane – co jest nieco czasochłonnym procesem – mogą przetrwać w niezmienionym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Systematycznie konserwowane mogą sobie poradzić z trudnymi warunkami zewnętrznymi, a przy tym nie rdzewieją.

Niestety trzeba wziąć pod uwagę, że gonty drewniane są dużo bardziej narażone na działanie słońca czy opadów niż inne materiały. Co prawda pokrywa się je warstwami ochronnymi, w tym również ognioodpornymi, jednak może się to okazać niewystarczające. Najczęstszym powodem ich zniszczenia są owady, dodatkowo na pokrytym nimi dachu może zacząć rozwijać się pleśń.

Blacha trapezowa – wady i zalety

Blacha trapezowa, podobnie jak blachodachówka, należy obecnie do coraz częściej wykorzystywanych pokryć dachowych. Początkowo stosowano ją głównie w obiektach przemysłowych, jednak z czasem znalazły też wielu zwolenników wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Trzeba przyznać, że ten materiał cechuje się ogromną odpornością na warunki atmosferyczne. Nie szkodzi mu ani silne promieniowanie UV, ani obfite opady. Choć może się wydawać, że dachowi wykonanemu tą metodą grozi rdza, to jednak powlekana powierzchnia skutecznie radzi sobie z korozją, dlatego nie musimy się martwić o ubytki. Dodatkowo blacha trapezowa cechuje się estetycznym, schludnym wyglądem, więc dość łatwo ją dopasować do rodzaju budynku.

Jeśli postanowimy wykończyć dach właśnie dzięki arkuszom z blachy trapezowej, musimy pamiętać o tym, że nie mają one niestety właściwości akustycznych. W związku z czym, szczególnie gdy mamy mieszkalne poddasze, dźwięki deszczu uderzającego w blachę będą doskonale słyszalne wewnątrz w domu. By temu zapobiec, a przy okazji zapewnić sobie dodatkowe ocieplenie, warto zastosować wełnę mineralną.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here