Wysokość ceny domu z bali zależy od kilku ważnych kwestii: wybór rodzaju drewna, z którego zostanie zbudowany dom, rodzaj dachu jakim będzie przykryty budynek, ilość czasu potrzebnego na budowę i oczywiście powierzchnia użytkowa. Firmy, które oferują domy z bali całoroczne podają zazwyczaj tylko ceny szacunkowe takich domów. Powodem tego są właśnie indywidualne potrzeby kupujących, które znacznie wpływają na ostateczną cenę budowy.

Tani dom z drewna

Większość osób uważa, że domy z bali są tanie. Jednak ich cena zależy w dużej mierze od długości procesu budowlanego. Rzeczywiście, dom z bali całoroczny może być tańszy od domu murowanego. Wynika to przede wszystkim z tego, że buduje się takie domy w dość szybkim tempie. Warto być czujnym, ponieważ zbyt niska cena może oznaczać niewystarczającą jakość drewna. Jeśli pojawią się takie wątpliwości, wykonawca domu jest zobowiązany do przedstawienia certyfikatu lub zaświadczenia z tartaku, które potwierdzi wysoką jakość drewna, jego klasę, a także sposób i okres leżakowania bali.

Co ciekawe, ukończenie stanu surowego zamkniętego drewnianego domu kosztuje trochę więcej niż domu murowanego. Ostatecznie ten wydatek zwraca się w momencie wykańczania domu, ponieważ dom z bali całoroczny nie wymaga dodatkowego wykończenia ścian. Są one przecież drewniane i przygotowane do zamieszkania dzięki odpowiedniemu wysuszeniu i impregnacji bali przez producenta. W domu murowanym trzeba byłoby doliczyć m.in. wykonanie gładzi i tynków, a ostatecznie również malowanie czy tapetowanie.

Dodatkowe funkcje

Na cenę każdego domu mają też wpływ wszelkie zmiany w projekcie czy dodatkowe powierzchnie, czyli np. piwnica. Murowana piwnica pod drewnianym domem nie tylko zawyża jego cenę, ale też wydłuża samą budowę. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na mało skomplikowany projekt domu, to zapewne jego cena będzie niska.

Biorąc zatem pod uwagę różną wysokość kosztów budowy, uzależnioną m.in. od projektu, dachu, jakości materiałów czy kosztów robocizny, nowy dom z bali całoroczny o powierzchni ok. 120 m kw. w stanie surowym zamkniętym będzie kosztował ok. 220 tys. zł brutto, a pod tzw. klucz ok. 280 tys. zł brutto.

Koszty pielęgnacji

Nawet jeśli dom będzie zbudowany z certyfikowanego drewna, to mimo wszystko należy zadbać o jego prawidłową impregnację. Warto zainwestować w wysokiej jakości produkty które zabezpieczą budynek przed pleśnią, grzybami czy wszelkimi niepożądanymi szkodnikami drewna. Domy z bali całoroczne należy impregnować co 5-10 lat. Koszt impregnacji domu o powierzchni ok. 120 m kw. to koszt mniej więcej od 1500 zł do kilku tysięcy złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here