W życiu bywają różne sytuacje. Czasem zdarza się, że do wyjaśnienia pewnych spraw potrzebujemy skorzystać z usług notariusza. Kim jest ten urzędnik i kiedy istnieje potrzeba skorzystania z jego usług?

Czym się zajmuje?

Notariusz jest w pewien sposób specjalną formą prawnika, który pełni funkcję zaufania publicznego. Bardzo często mówi się, że jest on urzędnikiem państwowym. Najczęściej mówi się o nim w ten sposób z racji tego, że posługuje się pieczątką, która posiada wizerunek godła Polski. Ponadto, wydawane przez niego akty notarialne są uznawane za dokument urzędowy. Te oto czynniki sprawiają, iż notariusze bardzo często postrzegani są właśnie jako urzędnicy państwowi.

Jaką rolę pełni?

Rola notariusza jest uregulowana w prawie o notariacie. Jego głównym zadaniem jest sporządzanie wszelkich aktów notarialnych w taki sposób, aby były jak najbardziej przejrzyste i zrozumiałe dla każdej ze stron prowadzonej sprawy. Najczęstszymi klientami są osoby, które muszą mieć akt notarialny ze względu na wymogi prawne. Ponadto, tam gdzie nie posiadanie aktu notarialnego nie jest narzucone prawnie, notariusz również może bardzo się przydać. Jeżeli w pewnej sprawie obie strony chcą mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a wszelkie poświadczone dokumenty są prawdziwe, warto sporządzić w takich sytuacjach akty notarialne.

W jakiś sprawach może pomóc notariusz?

Chcąc dowiedzieć się bardzo wiele odnośnie notariuszów, warto przeczytać prawo o notariacie. Jest tam bowiem napisane, że notariusz zajmuje się spisywanie aktów notarialnych, szczególnie w przypadkach umów przedwstępnych, sprzedażowych, deweloperskich czy darowizn oraz zniesienia współwłasności.

Ponadto, z usług notarialnych warto skorzystać jeżeli małżeństwo planuje intercyzę, bądź jakaś osoba pragnie spisać testament oraz udział w spadku. Bardzo często w przypadku różnych pełnomocnictw będzie konieczne wykonanie aktu notarialnego. Ponadto, w kancelarii notarialnej powinniśmy również uzyskać pomoc w przypadku aktu poświadczenia dziedziczenia, w sprawach które mają poświadczyć prawdziwość podpisu czy w przypadku niejasności z różnymi dokumentami. W niektórych przypadkach notariusz może pełnić rolę protokolanta, czyli osobę która przygotowuje zapis z przeprowadzonego spotkania czy zgromadzenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here