Ciąża to stan, na który wiele kobiet czeka z niecierpliwością i szczegółowo się do niego przygotowuje. Szczególnie pierwsza ciąża wiąże się z dużą ilością pytań, wątpliwości i jest najbardziej emocjonująca. Kobiety, które mają zostać matkami po raz kolejny same przyznają, że już nie przejmują się tak bardzo każdym jej objawem. Tymczasem te, które w ciąży są po raz pierwszy, bardzo uważnie obserwują swoje ciało, sygnały jakie ono daje i w literaturze szukają potwierdzenia, czy takie objawy należą do prawidłowych na danym etapie ciąży.

Jak obliczyć termin porodu?

Jak obliczyć termin poroduWiele kobiet już na samym jej początku chciałoby wiedzieć jak obliczyć termin porodu. Dzięki temu chcą dać sobie szansę na to, by jak najlepiej zaplanować sobie wszystko, co może im być potrzebne kiedy maluszek przyjdzie już na świat. Do określania terminu porodu służą specjalne kalkulatory, które dostępne są na wielu stronach internetowych. Można to także zrobić samodzielnie korzystając po prostu z kalendarza. Wystarczy tylko znać kilka faktów, które są w tych kalkulatorach wykorzystywane. Dokładnie w taki sam sposób liczą to lekarze ginekolodzy.

Punktem wyjścia jest więc określenie terminu, w którym kobieta powinna dostać miesiączki. Ten dzień przyjmuje się jako pierwszy dzień ciąży. Następnie należy założyć, że ciąża trwać będzie dokładnie 40 tygodni, a każdy z miesięcy będzie mieć równo 30 dni. W ten sposób, stosując odpowiednie obliczenia można oszacować termin porodu. Oczywiście w rzeczywistości tylko niewielki odsetek ciąż zostaje rozwiązanych w tak określonym terminie.

Zmiana terminu porodu

W trakcie rozwoju ciąży termin porodu może ulegać jeszcze pewnym zmianom. Dzieje się tak z tego powodu, że lekarz na każdej wizycie bada rozwijające się dziecko. W trakcie badania dokonuje także pomiarów różnych części ciała, aby móc określić czy dziecko rozwija się prawidłowo. Rzeczywiste tempo rozwoju także może mieć wpływ na to, jaki będzie termin porodu. Prawdopodobnie ten sposób będzie też bardziej dokładny niż metoda kalendarzowa. Korzystając z kalendarza tak na prawdę nigdy nie można w stu procentach precyzyjnie określić dnia, w którym doszło do zapłodnienia. Dlatego też takie obliczenia są tylko szacunkowe.

Możliwość chociażby szacunkowego określenia wieku ciąży stanowi duże ułatwienie zarówno dla lekarza prowadzącego, jak i dla kobiety. Lekarz na przykład może dostosować suplementację w odpowiednich dawkach. A kobieta może na bieżąco dowiadywać się z jakimi objawami ciąży może się spotkać w tym tygodniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here