Jedną z niewielu pewnych rzeczy w życiu są podatki, płacimy je na każdym kroku, są nieodłączną częścią naszej codzienności. Co roku, do 30 kwietnia, każdy obywatel Polski musi złożyć zeznanie podatkowe. Co roku, pod koniec lutego, pracodawcy wysyłają lub przekazują pracownikom formularze pit – 11. Jest to jedynie początek przygody z Urzędem Skarbowym, ponieważ pracownik musi przekazany pit 11 rozliczyć na odpowiednim formularzu i dostarczyć do Urzędu w terminie do 30 kwietnia. Większość osób jednak nie ma pojęcia jak rozliczyć pit 11.

Jak rozliczyć pit 11

Jak rozliczyć pit 11Jest to bardzo proste. Należy zebrać wszystkie otrzymane formularze pit 11 i przepisać je w odpowiednie pola na formularzu pit 37. Osoby, mające jedno źródło dochodu mają bardzo ułatwione zadanie – po prostu przepisują otrzymany od pracodawcy pit 11 na formularz pit 37. Jeśli źródeł dochodu jest więcej, a więc otrzymaliśmy kilka formularzy pit 11 od różnych pracodawców, dochody trzeba zsumować i wpisać w odpowiednie rubryki.

Rozliczenie pitu jest dość kłopotliwe jeśli chcemy dodatkowo skorzystać z ulg podatkowych, lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, jeśli do tego mamy kilka źródeł dochodu, z tytułu różnych umów, przygotowanie zeznania podatkowego może stać się przygodą. Warto jednak przez to przebrnąć i samodzielnie nauczyć się rozliczać pit-y, ponieważ wiedza ta będzie nam potrzebna co roku, do końca życia zawodowego. Zasady rozliczania podatku na szczęście są jednym z bardziej stałych elementów prawa podatkowego, jeśli raz się tego nauczymy, pozbędziemy się kłopotu na długie lata.

Jeśli jednak nie wiesz jak rozliczyć pit 11, lub w twoim przypadku jest to bardzo skomplikowane, możesz skorzystać z usług osób, które zajmują się tym charytatywnie

W większych miastach zazwyczaj są organizowane akcje rozliczania podatku, gdzie wolontariusze, w zamian za przekazanie 1% podatku na rzecz reprezentowanej przez nich organizacji, rozliczą twój pit. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu i stresów. Składając zeznanie podatkowe możemy wykorzystać również różne programy, które ułatwiają rozliczenie pitu. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego programu korzystamy. Najlepiej wybrać ten oferowany na stronach rządowych. Twoje dane powinny być w tym przypadku bezpieczniejsze, niż jeśli skorzystasz z oprogramowania pochodzącego z bliżej nieokreślonego źródła. Pit zawiera dość szczegółowe informacje na temat podatnika, lepiej więc nie ryzykować, że ktoś zrobi c nich niewłaściwy użytek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here