Jednym z odgrywających ważną rolę podzespołów zestawu komputerowego jest właśnie karta graficzna niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komputera, której zadaniem jest wyświetlać nam obraz na monitorze w jak najlepszej możliwej jakości, ale też zapewnia nam komfort w używaniu przeglądarek internetowych jak i pozwala nam na uzyskanie odpowiedniej ilości wyświetlanych klatek na sekundę dzięki, którym uzyskujemy płynność obrazu gry bez żadnych ścinek obrazu, im większa ich ilość tym lepszą płynność uzyskujemy.

Karty graficzne

Jak sprawdzić kartę graficznąPłynność obrazu uzyskujemy od 30 klatek na sekundę (FPS). Karta graficzna składa się z procesora graficznego (GPU), który odpowiada za generowanie obrazu, z pamięci ROM oraz RAMDAC. Większość kart graficznych posiada także zestaw chłodzący pozwalający na utrzymanie właściwej temperatury. Istnieją też karty graficzne zintegrowane z procesorem, te karty są zazwyczaj słabsze od tradycyjnych i nie nadają się za bardzo do grania w gry, ponieważ nie generują tak dużej ilości klatek co zwykłe karty. Są one wykorzystywane bardziej do prac biurowych oczywiście są wyjątki. Do samej karty graficznej są bezpośrednio podłączone wyświetlacze czyli np. monitor lub telewizor, można też podłączyć więcej niż jeden wyświetlacz.

Jak sprawdzić kartę graficzną?

Jak sprawdzić kartę graficzną? Sama karta graficzna znajduje się we wnętrzu komputera jest ona przypięta do płyty głównej. Karta graficzna jest jednym z największych podzespołów zatem łatwo ją rozpoznać. A więc pierwszym krokiem, który umożliwi nam sprawdzenie karty graficznej będzie zdjęcie bocznej pokrywy obudowy komputera i zajrzenie czy komputer w ogóle posiada taką część. Drugim sposobem na dokładniejsze sprawdzenie jest skorzystanie z opcji systemowej i sprawdzenie w niej czy posiadamy kartę graficzną, a jeżeli tak to jaką.

Należy wejść w menu start w prawym dolnym rogu monitora lub od razu w wyszukiwarkę systemową i wpisać „Menedżer Urządzeń” pojawi nam się okno menedżera, w nim wyszukujemy opcje „Karty graficzne” wybieramy je i klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, wyświetlą nam się wszystkie karty jakie posiadamy w komputerze oraz ich pełne nazwy. Trzecim ostatnim i najprostszym sposobem jeśli posiadamy komputer złożony przez producenta, wystarczy sprawdzić w informacjach od producenta, które powinne były być dołączone do zakupionego zestawu, jakie parametry posiada komputer w ten sposób znajdziemy informacje o wszystkich zamontowanych podzespołach komputera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here