Wnętrza, które dziś się projektuje, to wygodne i funkcjonalne przestrzenie, w których nie ma miejsca na zbędne elementy, a całość dopasowana jest do wygody mieszkańców. Zastanówmy się z projektantką Magdą Knappe na czym polega projektowanie wnętrz co dokładnie sprawia, że ​​mieszkanie odpowiada potrzebom indywidualnym i wygodzie dla każdego z nas.

Na początek zdefiniujmy, co oznacza wnętrze odpowiadające indywidualnym potrzebom. Moim zdaniem jest to wnętrze, które będzie oddawało charakter właściciela, powinno być szczegółowo przemyślane zgodnie z rytmem i stylem życia osób mieszkających w mieszkaniu czy domu. Często projektanci nie mają pełnych informacji o kliencie i proces tworzenia wnętrza może pójść w złym kierunku. Jak nadać wnętrzu indywidualny charakter?

Układ wnętrz

To chyba najważniejsza i główny filar podkreślający indywidualność właściciela mieszkania. Bardzo ważne jest przemyślenie funkcji mieszkania, wygodna aranżacja mebli oraz odpowiednia strefa przestrzeni. I tu pojawia się ciekawe pytanie – dla jednych pewne rozwiązania mogą być wygodne, dla innych odwrotnie. Właśnie stąd bierze się indywidualność. Na przykład oczywiste jest, że mieszkanie gospodyni domowej powinno mieć dużą kuchnię z wyspą i to może być priorytet. Ale kawaler wcale takiej kuchni nie potrzebuje, chyba że jest oczywiście profesjonalnym szefem kuchni lub po prostu uwielbia gotować.

Wszystkie decyzje dotyczące planowania wynikają z codziennej rutyny, stylu życia i stylu życia osób mieszkających w mieszkaniu. Codzienna rutyna to ciekawa rzecz i jak pokazuje praktyka może być bardzo pomocna w aranżacji wnętrz. Kiedy poznajemy codzienną rutynę klientów, mamy możliwość modelowania życia w mieszkaniu na planach, przewidywania, jak ludzie mieszkający w mieszkaniu będą mogli komfortowo poruszać się, spędzać wolny czas, pracować itp.

O układzie mieszkania warto także pomyśleć przy jego zakupie jak dokonać tego wyboru czytaj w artykule Jak wybrać właściwy układ i nie popełnić błędu?.

Wybór stylu wnętrz

Wybór stylu wnętrza to również kwestia indywidualna. W żadnym wypadku projektant nie powinien narzucać klientowi swoich gustów. Aby wnętrze podkreślało indywidualność właścicieli, musisz określić kluczowe punkty stylu zgodnie z informacjami od klienta oraz zdjęciami wnętrz. Najczęściej przeglądam moje projekty i projekty innych projektantów razem z klientem, aby zrozumieć, co konkretnie klientowi się podoba. Z reguły klienci potrafią mówić doznaniami i to te doznania są moim zdaniem najważniejsze. Na przykład poczucie przestronności i powietrza, jasne lub ciemne wnętrze itp. Ale najważniejsze jest to, aby te uczucia znalazły odzwierciedlenie w przykładach. Tak więc ciemne wnętrze może być surową angielską klasyką lub może to być nowoczesny loft. Ważne jest, aby znaleźć przykłady na zdjęciach i dokładnie zdefiniować, te elementy, o których rozmawiamy.

Wybór jest bogaty i warto zapoznać się z licznymi możliwościami jakie dają nam rozmaite style projektowania przed przystąpieniem do wykończenia czy remontu wnętrza. Wszystko jednak jedno co wybierzemy styl industrialny, styl skandynawski, styl prowansalski, klasykę czy nowoczesność ważne abyśmy to my dobrze czuli się w naszym wnętrzu.

Hobby, zainteresowania – odzwierciedlone we wnętrzu

Aby podkreślić indywidualność mieszkania, należy zwrócić szczególną uwagę na hobby i zainteresowania jego mieszkańców. Jeśli właściciel woli sporty ekstremalne, takie jak surfing, może powiesić deskę surfingową na ścianie lub postawić kolekcję desek, jeśli takowe posiada. Być może jest sportowcem i powinien zrobić miejsce na nagrody.

Zdjęcia osobiste, dekoracje

Oczywiście nic tak nie podkreśla indywidualności właścicieli, jak wystrój wnętrza i osobiste zdjęcia, być może nawet portrety i obrazy. Do wnętrza mieszkania warto starannie dobrać wystrój – tak, by pasował do stylu, a jednocześnie odzwierciedlał osobowość mieszkających domowników, a także kojarzył się z hobby lub zainteresowaniami. Jeśli często podróżujesz, ciekawie będzie zebrać dekoracje z różnych stron świata i wkomponować je we wnętrze.

Możesz ozdobić ściany lub półki swojego wnętrza osobistymi zdjęciami – to oczywiście podkreśli indywidualność Twojego wnętrza. Ważne jest, aby nie przesadzać i działać w ramach określonego stylu. Warto również wybrać zdjęcia, po dokładnym przemyśleniu, jak będą wyglądać we wnętrzu.

Podsumujmy, Tak więc, jak się przekonaliśmy, wnętrze indywidualne to przestrzeń przemyślana w szczegółach: ważne jest, aby określić codzienną rutynę, zidentyfikować indywidualne cechy życia właścicieli mieszkań i wziąć to wszystko pod uwagę przy aranżacji mebli i ścian. Do wyboru stylu i definiowania szczegółów na przykładach warto podejść odpowiedzialnie, niezależnie od tego, czy są to informacje do pracy przy projekcie wnętrz czy wnętrze dla siebie. Nie zapomnij o swoim hobby i pasjach i zwróć na nie uwagę w nowym wnętrzu. Starannie dobieraj wystrój i wykorzystaj we wnętrzu osobiste zdjęcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here