Jak ustawić antenę satelitarną? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Gdyż na sposób optymalnego ustawienia anteny wpływa wiele, czasami niepowiązanych ze sobą czynników, które mają swój wkład w optymalizację wspomnianego procesu. Ciekawy zjawiskiem jest fakt, iż tego rodzaju problematyka, zawitała do nas dopiero niedawno. Ze względu na to, że technika przesyłania informacji drogą promieniowania elektromagnetycznego, rozwinęła się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Dzięki odkryciom techniki, wiemy jak nadawać i odbierać promieniowanie elektromagnetyczne, o częstotliwościach satelitarnych.

Jak ustawić antenę satelitarną?

jak ustawić antenę satelitarnąIstnieje jednak przez cały czas problem, jak ustawić antenę satelitarną? Na pewno, bardzo istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest orientacja anteny w optymalny sposób względem głównej stacji nadawczej danego programu, w określonym mieście. Bez tego, nie ma praktycznie możliwości, żeby antena ustawiona w całkiem losowy sposób, w dobrym stopni zbierała promieniowanie elektromagnetyczne, w którym ukryta jest interesująca nas informacja (kodowanie danego programu/multipleksu). Można powiedzieć, że ustawianie anteny satelitarnej jest dość niebezpiecznym zajęciem (w wielu przypadkach) i realizując je, należy zachować ostrożność na najwyższym poziomie.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Bardzo często w telewizji, można usłyszeć reportaże o ludziach, którzy nonszalancko wychodzili na swoje balkony, ujmowali swoimi rękami konstrukcje stelaży na anteny i następnie z całych sił kręcili w predystynowanym kierunku (nie mając założonych żadnych zabezpieczeń). W rezultacie, osoba z całej siły napierająca na maszt, a nie mająca odpowiedniej asekuracji, w momencie zwolnienia się zardzewiałej struktury obrotowej anteny, potrafi przelecieć prawie nad anteną. Co skutkuję upadkiem z balkonu lub dachu (czasami nawet śmiertelnym). W ten sposób, kontynuując wiodący temat artykułu, którym jest: „jak ustawić antenę satelitarną?”, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na to, jak bardzo istotnym jest, zachowanie szczególnego bezpieczeństwa w trakcie wykonywania wszelkiego rodzaju prac na wysokościach.

Są minimalnie dwie rzeczy, które każdy może zrobić, żeby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnym wypadkiem w trakcie ustawiania anteny. Pierwszą z nich, jest niewątpliwie przygotowanie się do pracy, organizując sobie pomocnika. W razie zagrożenia lub braku stabilności pozycji, może on podać nam pomocną dłoń. Co czasami łączy się z tym, że uratuje nam życie. Jest to bardzo dobry sposób na pozbawienie się sporej dozy ryzyka, powiązanej z operacją ustawiania anteny. A jest ona zdecydowanie jak najbardziej możliwa do realizacji praktycznie zawsze i to w trybie natychmiastowym.

Z jakiego sprzętu korzystać?

jak ustawić antenę satelitarnąDrugą kwestią i zarazem sposobem, który może nam pozwolić na utrzymanie poziomu bezpieczeństwa na wyższym poziomie, jest niewątpliwie przygotowanie odpowiedniego sprzętu, służącego do obracania anten na dachach i balkonach domów. Widnieją one dosyć często jako specjalne łapy na wysięgniku, których element łapiący, jest przyczepiany bezpośrednio do głównego pręta anteny. I przy pomocy siły naszych mięśni, wspomaganych dźwignią naszego wysięgnika, powoduje, że antena jest obracana. Istnieją dwie korzyści wynikające z zastosowania tego typu łapy. Po pierwsze, dzięki takiemu zabiegowi, możemy obrócić antenę nie przyjmując absurdalnych pozycji, które mogą spowodować groźny wypadek. Poza tym, druga korzyść wynikająca z użycia łapki do obracania, wynika bezpośrednio z wiedzy, która przekazana nam została jeszcze w szkole, na zajęciach fizyki.

Mam tutaj na myśli zjawisko, a może bardziej wielkość fizyczną, zwaną momentem siły. Powszechnie wiadomo, że moment siły generowany na elemencie, który podlega jego działaniu, jest wprost-proporcjonalny z jednej strony do siły, która jest wywarta na końcu dźwigni, a z drugiej, od długości rzeczonej dźwigni. W ten sposób sprawiamy, że realizacja procesu obracania anteny satelitarnej jest łatwa i przyjemna. A może wykonać ją każdy, bez żadnych obaw. Wracając do pytania zasadniczego: „jak ustawić antenę satelitarną?”, mogę powiedzieć, że przede wszystkim bezpiecznie. A w drugiej kolejności skutecznie. Najważniejszym jest, żeby nie narażać siebie na niemądre ryzyko, jeżeli gra jest niewarta świeczki.

Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie, żeby samemu ustawić nasza antenę satelitarną, to lepiej poprosić fachowców, którzy znają się na tej sprawie niewątpliwie bardziej niż my i za drobną opłatą, z chęcią pomogą nam poradzić sobie ze wspomnianym problemem. Czy we wspomnianej kwestii można coś jeszcze dodać? Wydaje mi się, że omówiłem najważniejsze aspekty ustawiania anteny. Jednak pamiętajcie zawsze, że każda konstrukcja będzie się w jakiś sposób różniła od wersji standardowych, dlatego też zawsze trzeba personalizować swoje podejście do różnych problemów. Uważajcie na siebie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here