Rozprawka jest jedną z tych form wypowiedzi pisemnych, które bardzo często musimy pisać choćby w szkole podstawowej, czy też średniej. Zasady budowy rozprawki, a także jej pisania, są jednak dość uniwersalne i tego rodzaju elementy znajdziemy również w pracach naukowych. Przede wszystkim każdy rozprawka powinna zawierać wstęp, następnie rozwinięcie i zakończenie. Takie schemat stosowany jest w większości pisemnych wypowiedzi. Przystępując do pisania rozprawki często zastanawiamy się, jak w ogóle ją zacząć. A więc jak rozpocząć rozprawkę?

Czym jest rozprawka?

Jak zacząć rozprawkęOd czego zacząć? Czym jest rozprawka? Rozprawka to forma pisemna, w której powinniśmy opisać merytorycznie i wyczerpująco dane zagadnienie. Zazwyczaj w rozprawce bronimy lub obalamy jakąś podaną na początku tezę. Bardzo ważne jest używanie odpowiedniej argumentacji, a także obrona postawionej przez siebie tezy. Rozprawkę najczęściej piszemy na etapie edukacji szkolnej. Niemniej jednak elementy rozprawki znajdziemy również w wielu innych formach wypowiedzi pisemnej. Jak rozpocząć rozprawkę?

Jak zacząć rozprawkę?

Zatem jak powinniśmy rozpocząć rozprawkę. Przede wszystkim wstęp do rozprawki powinien mieć charakter wprowadzający do całości zagadnienia. Powinniśmy w kilku zdaniach odpowiednio przedstawić dany temat, a także jakie wątpliwości są z nim związane. Na wstępie powinniśmy również zawrzeć naszą tezę, którą ostatecznie w rozwinięciu będziemy bronić. Dlaczego umiejętność pisania rozprawek jest tak istotna? Albowiem jest to forma pisemna, którą uczymy się w zasadzie jaką jedną z pierwszych w szkole. Będzie ona nam później towarzyszyć również na studiach i jej elementy znajdziemy nawet w pracy magisterskiej czy licencjackiej. Budowanie zwięzłej wypowiedzi, która ma zarówno wstęp, rozwinięcie i zakończenie to niezwykle przydatna umiejętność w dzisiejszych czasach, gdzie królują krótkie i chaotyczne wypowiedzi pisemne.

Dlatego ćwiczenie pisania rozprawki to nie tylko zadane dla uczniów,czy też nawet studentów, ale każdy z nas powinien znaleźć czas na naukę formułowania prawidłowych wypowiedzi pisemnych. Często udzielamy się w sieci, zwłaszcza w social media, gdzie nasze wypowiedzi posiadają dużo błędów, są nieskładne i często zawierają nielogiczne wywody. Dlatego warto wrócić do szkolnych notatek i przypomnieć sobie, jak powinno się pisać prawidłową wypowiedź pisemną, w tym również rozprawkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here