Odpoczynek w pracy bardzo często wydaje się być niemożliwy. Zadań do wykonania jest bardzo dużo, a czasu zawsze wydaje się zbyt mało. W takim natłoku pracy zapominamy o najważniejszym, czyli o tym, że nasza produktywność spada bez naładowania akumulatorów. Nie mówimy tu jedynie o zachowaniu wysokiej efektywności. Przerwa od pracy ochroni nas przed wypaleniem i poważnymi chorobami. W jaki sposób znaleźć czas na odpoczynek w pracy? Oto 4 sposoby, które przedstawia amerykańska trenerka Saunders.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/odpoczynek-w-pracy/ 

1. Początek dnia spędź na samoopiece

Trenerka Saunders radzi, abyśmy jeśli oczywiście możemy, poświęcili swój poranek jak tzw. „samoopiekę”.

Przerwa z rana jest ro najlepszy czas do tego, aby np. poćwiczyć, porozciągać się, poczytać, pomodlić się, pomedytować, zjeść lub po prostu spędzić chwilę na relaksie. Może być to np. spacer, filiżanka kawy lub domowe spa. Saunders stwierdza: 

,,ZACZYNAJĄC POWOLI, DAJESZ SOBIE MOŻLIWOŚĆ PRZYGOTOWANIA UMYSŁU NA CAŁY DZIEŃ, USZANOWANIA WŁASNYCH POTRZEB I ZORIENTOWANIA SIĘ, ŻE ISTNIEJE ŚWIAT POZA TWOJĄ PRACĄ.’’

2. Skuteczne przerwy 

Praca zdalna w wielu momentach okazuje się być niejako maratonem. Kiedy nie robisz sobie w ciągu pracy żadnych przerw, to wiedź, że robisz ogromny błąd. 

Warto jest zrobić sobie od czasu do czasu przerwę. Należy zachować czujność i w regularnych odstępach czasu robić krótkie przerwy. Świetnym pomysłem jest używanie techniki Pomodoro. Zakłada ona 25 minut skoncentrowanej pracy, po czym następuje 5 minut przerwy. Jest to naprawdę świetny sposób zarówno na pracę, jak i naukę.

3. Przerwa podczas lunchu

Według trenerki Saunders: 

,,ZROBIENIE SOBIE MENTALNEJ PRZERWY PODCZAS LUNCHU MOŻE WPUŚCIĆ POWIETRZE W ZAPCHANY OBOWIĄZKAMI DZIEŃ, POMÓC W ZRESETOWANIU SIĘ I NABRANIU PERSPEKTYWY.’’ 

Jest to czas np. na spacer, poczytanie kilku stron ulubionej książki, a nawet wizytę na siłowni.

Według trenerki jest to idealny czas, żeby przemyśleć rzeczy, które mogą nas niepokoić lub takie, które stanowią dla nas wyzwanie.

4. Przerwa wieczorna

Nawet kiedy praca o późnych porach nas nie ominie, to należy pamiętać wtedy, aby wcześniej wygospodarować czas na odpoczynek. Dzięki temu odświeżymy się i naładujemy baterie.

Saunders tłumaczy: 

,,CHODZI O TO, ŻE NIE CHCESZ PRZEZ KILKA GODZIN INTENSYWNIE EKSPLOATOWAĆ SWÓJ MÓZG BEZ DANIA MU CZASU NA ZŁAPANIE ODDECHU’’.

Kluczem do sukcesu jest tutaj robienie przerw w ciągu dnia, aby móc przekroczyć linię mety.

Zobacz też: http://www.rajnet.pl/masz-dosyc-pracy-w-domu-oto-recepta/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here