Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób zoptymalizować swój system operacyjny, prawdopodobnie twój komputer przestał działać tak, jak należy. Przyczyn owego zjawiska może być wiele, dlatego warto ostrożnie obchodzić się z wszelkim oprogramowaniem. Administratorzy stron internetowych, udostępniając pliki instalacyjne, często wymuszają na użytkownikach instalacje dodatkowych programów. Jest to ruch czysto marketingowy, nie mniej przyczynić się może do spowolnienia systemu, podobnie jak wiele innych aktywności. 

Co spowalnia nasz komputer?

Zanim zaczniemy szukać winowajcy w naszym systemie operacyjnym, powinniśmy wykluczyć problem z naszym sprzętem komputerowym. Gdy komputer jest już wiekowy, warto rozważyć wymianę pasty termoprzewodzącej na procesorze i karcie graficznej. Z całą pewnością zbije to nieco temperaturę wewnątrz obudowy, dzięki czemu również dyski twarde zaczną wydajniej pracować. Średnia temperatura procesora powinna nie przekraczać 55 stopni Celsjusza. Jeżeli dysponujemy zbyt małą obudową, warto wyposażyć się w większą, np. MAG D1 DRAKKAR, o której przeczytasz na https://techposlka.pl/. Innym rozwiązaniem może być też zdjęcie obudowy, ale zmuszeni wówczas będziemy do ciągłego pozbywania się kurzu znajdującego się dookoła komputera. Spowolnić nasz komputer może oczywiście także oprogramowanie, które czasem potrafimy zainstalować nieświadomie.

Jak zoptymalizować Windowsa?

Oczyść swój dysk twardy

System operacyjny powinniśmy instalować na dysku SSD. W ten sposób procesy, jakie wykonujemy, skrócą się nawet o kilka sekund. Zwykły dysk talerzowy nie da takiego samego efektu. Oczyśćmy dysk, przechodząc do narzędzia Oczyszczanie dysku. Za jego pomocą pozbędziemy się tymczasowych plików, zbędnych raportów czy zawartości z kosza. Teraz wystarczy przejść do właściwości dysku, na którym zainstalowany jest system i odhaczyć opcje Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami. Od tej pory system działać będzie sprawniej, nie mniej wyszukiwanie plików trwać może odrobinę dłużej. Na koniec uruchom defragmentacje dysku.

Pozbądź się aplikacji działających w tle

Niektóre programy automatycznie dodają się do autostartu, znacznie wpływając na wydajność naszego komputera, jak również internetu.  Szczególnie gdy posiadamy mało pamięci ram, powinniśmy zrezygnować z takiego rozwiązania. W celu pozbycia się obciążenia przy uruchomianiu Windowsa odwiedzamy menadżer zadań i klikamy zakładkę Uruchamianie. W tym miejscu wyłączamy zbędne programy obciążające.

Wyczyść rejestr za pomocą programu

Jednym z najpopularniejszych programów do czyszczenia jest zdecydowanie CCleaner. Możemy za jego pomocą pozbyć się ciasteczek w przeglądarce, usunąć stare pliki, a także rejestr. Również za pomocą tego programu pozbędziemy się programów z autostartu, a także usuniemy zbędne z dysku. Możemy też zaktualizować sterowniki do portów i kart graficznych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie odwiedź https://techpolska.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here