Domowe gołąbki to prawdziwy rarytas. Wydawać by się mogło, że ich przygotowanie jest bardzo pracochłonne i czasochłonne. Nie jest to do końca prawda, acz prawdziwe gołąbki, z mięsnym farszem i słodka kapustą, wymagają nieco zachodu. Jak zwykle grunt to dobra organizacja. A zatem, jak zrobić gołąbki, aby nie spędzić w kuchni całego dania? Podpowiadamy.

Jak zrobić gołąbki?

Jak zrobić gołąbkiOczywiście rodzajów gołąbków jest wiele. Mamy wersję tradycyjną z mięsem mielonym i białym ryżem, wersję bardziej dietetyczna i zdrowszą z kaszą gryczana, wersję warzywną dla wegetarian, w końcu- wersję bez zawijania, a więc tak zwane gołąbki bez zawijania. Zacznijmy od wersji znanej z przepisów naszych babć i mam.

Na początek wybierzmy odpowiednią główkę kapusty. Nie powinna być zbyt duża, aby gołąbki wyszły zgrabne i średniej wielkości. Kapustę należy wstępnie sparzyć, aby nabrała nieco miękkości i dała się łatwo zawijać wokół farszu. Potrwa to około godziny. Kapusta powinna być miękka, ale nadal elastyczna, inaczej będzie się łamać lub rwać. Wierzchnie liście należy stopniowo odrywać, aby ciepło miało szansę dojść do samego wnętrza kapusty. Każdy liść należy pozbawić zgrubiałej części- można ją odciąć lub zmiękczyć za pomocą tłuczka do mięsa. Liście układamy delikatnie, aby ich nie porozrywać.

Jak zrobić farsz do gołąbków?

Teraz pora na pyszny farsz. Tradycyjnie na jedną część ryżu przypadają dwie części mięsa, ale nie jest to reguła. Jeśli wolimy bardziej mięsną wersję, można zmodyfikować gramaturę. Ryż powinien być ugotowany na sypko, a właściwie to podgotowany. Gołąbki będą się dusić jeszcze co najmniej godzinę, więc ryż zdąży stracić twardość i napęcznieć, przechodząc jednocześnie aromatami mięsa i kapusty. Mięso wybieramy wedle własnego gustu. Można użyć samej wieprzowiny, wołowiny czy cielęciny, lub dowolnej ich kompozycji. W wersji dietetycznej sprawdzi się również mielony kurczak lub indyk.

Do farszu koniecznie dodajemy smażoną na maśle cebulkę. Dla amatorów bardziej intensywnego smaku polecamy również boczek wędzony, który nada bardziej wyrazistego aromatu. Jeśli chodzi o przyprawy, to sprawdzą się te podstawowe jak sól czy pieprz, ewentualnie szczypta tymianku, aby nie zdominowały smaku gołąbków. Wszystkie składniki należy dość długo i dokładnie wyrabiać- powinny się dobrze połączyć i stworzyć zwartą masę, która można formować w małe podłużne kotleciki. Owijamy je następnie w kapuściane liście i dusimy w lekkim bulionie ok. godziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here