Rozliczenia podatkowe, płace, sprawozdania finansowe firmy i zarządzanie jej budżetem. Do tego rozliczenia z kontrahentami, wystawianie faktur, realizacja niezbędnych rachunków, to tylko niektóre obowiązki, które w ramach swojego zawodu są nakładane na księgowego. Ta profesja wymaga więc ogromnej odpowiedzialności, dyscypliny, odporności na stres, dokładności, ale nie da się ukryć, że także wiedzy.

Co ciekawe, wraz ze zmieniającymi się przepisami polskiego prawa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, księgowi muszą odbywać szkolenia dla księgowych. W ich przypadku konieczność dokształcania się jest priorytetem. Ci specjaliści nie mogą pozwolić sobie na niewiedzę w danym zakresie czy konkretnej branży, w której działa firma, jaką rozliczają. Brak rozwoju i wiedzy w zakresie aktualnych przepisów podatkowych, może przyczyniać się do finansowej katastrofy prowadzonego przedsiębiorstwa i problemów z prawem.

Warto pamiętać, że nadal nie funkcjonują studia o kierunku, który kształciły konkretnie księgowych. ci, którzy chcą wykonywać ten zawód, muszą rozpocząć zdobywanie wiedzy od kierunków finansowych albo ekonomicznych. Dopiero potem konkretne specjalizacje czy tytuł księgowego zdobędą, uczęszczając na wybrany kurs na księgowego. Istotne jest to, że szkolenia dostępne są w szerokim zakresie, wedle specjalizacji, ale też poziomu zaawansowania zawodowego. Ci, którzy dopiero rozpoczynają zawodową przygodę z księgowością, mogą iść na kurs na księgową dla początkujących, dopiero później wybierać te bardziej specjalistyczne szkolenia. Im więcej tytułów i certyfikatów zdobędzie księgowy, tym większa będzie jego wiedza, doświadczenia i umiejętności. Będzie też bardziej doceniony w branży i może liczyć na wyższe zarobki.

Konieczność stałego dokształcania się w zawodzie księgowego sprawia, że nie jest to profesja dla wszystkich. Nie każdy chce ciągle się uczyć. Zwróćmy jednak uwagę, że tak naprawdę niewiele jest profesji, które można wykonywać bez osobistego rozwoju, tylko na podstawie wiedzy zdobytej na studiach. Zmieniają się trendy, potrzeby, ale też aspekty prawne, z którymi trzeba być na bieżąco i dotyczy to wszelakich zawodów. Cieszy fakt, że zarówno liczne szkolenia księgowe, jak i inne mogą być dofinansowywane. Dzięki temu rozwój zawodowy odbywa się bez konieczności inwestowania dużych nakładów finansowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here