obuwiekorkiwkrętylankiturfyhalówki

Jakie buty wybrać do piłki nożnej?

Buty piłkarskie, które dobrze pasują na nogach, napewno zwiększą przyjemność z gry. Dowiedz się czego unikać i jak zadbać o swoje stopy.
Jakie buty wybrać do piłki nożnej?

Kupno odpowiednich butów do gry w piłkę nożną nie wynika tylko z chęci bycia lepszym graczem. Dobre korki mają zapewnić mniej urazów stóp, aby mieć więcej przyjemności z gry.

Korki piłkarskie powinny być bardzo dokładnie dopasowane do nóg. Należy unikać nabycia większej pary z myślą o tym, że noga jeszcze rośnie. Zbyt duże buty piłkarskie, jak wszystkie inne, będą się ślizgały i obcierały, powodując pęcherze i negatywny wpływ na jakość gry.

Gdy przymierzasz obuwie spróbuj dotknąć dużym palcem nogi końcowki buta. Następnie spróbuj włożyć kciuk między piętę i koniec buta. Jeżeli Ci się to uda, to znaczy, że but posiada odpowiedni rozmiar. W przypadku wieku do 6-9 lat odległość między piętą i krawędzią buta może być troszkę większa.

Podczas przymierzania butów piłkarskich, miej na sobie skarpety piłkarskie i ochraniacze goleni. Najlepiej te, które będą stosowane w praktyce. Ważne jest, aby czuć czy poszczególne elementy stroju pasują do siebie.

Mamy 4 rodzaje obuwia piłkarskiego:
- wkręty
- lanki
- turfy (śniegówki)
- halówki

Wkręty, jak sama nazwa wskazuje mają wkręcane korki. Są to często metalowe lub aluminiowe korki. Takie korki zwiększają przyczepność na murawie gdyż głebiej wbijają się między trawę i ziemię. Niektóre modele butów mają okragłe wkręty i wyglądają jak szpikulce, które wbijają się mocno w ziemię.

We wkrętach grają głównie piłkarze dorośli oraz juniorzy. Zakazane jest stosowanie wkrętów przez młodych piłkarzy i dzieci. Ponieważ wkręty są metalowe możemy uszkodzić swoje nogi lub ciało podczas ostrych starć na boisku. Mimo wszystko dla piłkarzy rozważnych i bezpiecznie grających zalecamy ten typ obuwia. Wkręty bardzo dobrze służą szybkim napastnikom, którzy zmieniają kierunki biegu podczas gry.

Również trzeba pamiętać, że wkręty używamy na miękiej nawierzchni lub wilgotnej. Unika się twardych muraw lub sztucznych. Jeśli korki nie mają możliwości wbijania się w glebę, wówczas możemy pogubić wkręty i nabawić się odcisków na stopach.

wkręty     wkręty     wkręty

Lanki mają korki dużo lepsze na gorszą murawę, nie da się ich wyrwać. Z reguły są stworzone z tworzywa sztucznego takiego, jak reszta podeszwy. Minusem jest fakt, że gdyby cokolwiek stało się z korkiem poważniejszego (np. ułamał się), trzeba wymienić całe buty. O ile kupiliśmy jakieś tanie obuwie, nie jest to aż tak przykra strata. Jednak jeśli zainwestowaliśmy w buty typu Adidas Predator Absolion FG za ponad 250 złotych, może to być już bardziej odczuwalne dla naszej kieszeni.

    lanki    lanki

Turfy, przystosowane do muraw sztucznych oraz do wilgotnych i twardych nawierzchni. Również wykorzystywane do biegania na śniegu. Zazwyczaj na stopie znajduje się kilkanaście lub kilkadziesiąt małych koreczków gumowych.

turfy    turfy    turfy

Halówki, w tych butach wygodnie zagramy na twardych boiskach, takich jak tartan czy asfalt, ale na murawie ziemnej bądź trawiastej będzie nam trudniej utrzymać przyczepność. Głównie buty te przeznaczone są na parkiet w hali sportowej.

halówki    halówki    halówki

 

Wskazówki dla początkujących piłkarzy:
- syntetyczne cholewki z podeszwami z gumy będą dobrym wyborem
- obuwie ze skórzanymi cholewkami, może stać się sztywne i zmienić kształt jeżeli zmokną i zostaną nieprawidłowo suszone (materialy syntetyczne są odporne na tego typu uszkodzenia).
- jeśli buty zmokną, włóż w nie gazety i niech schną naturalnie, bez napływu ciepła.

Jeśli grasz w pomieszczeniach lub trenujesz na sali gimnastycznej, możesz podjąć decyzję o zastosowaniu tenisówek lub butów halowych do piłki nożnej. Powinny one być stabilne, bez zabudowanych podeszew lub obcasów. Powinny mieć gumowe podeszwy o odpowiedniej przyczepności do gładkich powierzchni.

Buty piłkarskie, które dobrze pasują na nogach, napewno zwiększą przyjemność z gry, a także wpłyną pozytywnie na poziom umiejętności gracza. Warto zainwestować dodatkowy czas i energię, aby znaleźć najlepsze buty piłkarskie dla Twoich nóg i warunków, w których grasz.


natomiast są dużo lepsze na gorszą murawę, nie da się ich wyrwać. Z reguły są stworzone z tworzywa sztucznego takiego, jak reszta podeszwy. Minusem jest fakt, że gdyby cokolwiek stało się z korkiem poważniejszego (np. ułamał się), trzeba wymienić całe buty. O ile kupiliśmy jakieś tanie obuwie, nie jest to aż tak przykra strata. Jednak jeśli zainwestowaliśmy w buty typu Adidas Predator Absolion FG za ponad 250 złotych, może to być już bardziej odczuwalne dla naszego budżetu.
Dodaj do śledzika

Komentarze 5

14-01-2012 o godz. 15:11:11
CTR360 kozackie są mam wkręty :)
15-05-2011 o godz. 11:33:33
Najlepiej mi sie gra w Adidas f50 Adizero.
22-02-2011 o godz. 23:26:26
wole nike mercurial lanki ponieważ są dopasowane na szczupłą noge i innych jeszcze nie mialem
08-02-2011 o godz. 17:55:55
luniłem grać wkrętami ale po kontuzji właśnie przez te buty zaczołem grać turfami
25-07-2010 o godz. 16:12:12
Osobiście lubiłem grać we wkrętach. Mój ulubiony model to Adidas Predator Mania i Pulse. Dziś wolę Nike Mercurial ze względu na ich mniejszą wagę od Predatorów. Lecz w Mercurialach wkrętach nigdy nie grałem, jedynie modele lanek.

« poprzednia 1 następna »

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
U21.PL na Facebook