Modne trendy w oświetleniu wnętrz

0
1089

Oświetlenie w domu jest kluczowe dla budowania funkcjonalności i bezpieczeństwa w każdym pomieszczeniu. Należy wręcz do instalacji, bez których tak naprawdę nie da się normalnie działać. Warto jednak pamiętać o tym, że oświetlenie stanowi nie tylko element praktyczny, ale też fenomenalną dekorację. Lampy potrafią bowiem budować nastrój i styl każdej aranżacji, podnosząc przy tym funkcjonalność przestrzeni. Oświetleniem domowym również rządzą trendy. Co przyniosły ostatnie miesiące? Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością? Kilka najciekawszych opcji prezentujemy poniżej.

Trendy w oświetleniu – styl i technologia

Trendy oświetleniowe dotyczą bardzo zróżnicowanych kwestii. Skupiają się na funkcjonalności produktów oraz wyglądzie. Często wpisuje się je też w szersze konteksty i nurty aranżacyjne.

Jakie powinno być nowoczesne i modne oświetlenie? Przede wszystkim musi wyróżniać się praktycznością. Lampy zwiększają komfort codziennego korzystania z domowej przestrzeni, a przy tym dekorują wnętrza. Ich wielofunkcyjność przekonuje wiele osób prywatnych, a także architektów, szukających najlepszych rozwiązań.

Co sprawdza się najlepiej w modnych przestrzeniach?

Smart House i oświetlenie

Jednym z najważniejszych trendów ostatnich lat, który dotyczy również oświetlenia, jest system Smart House. Co to takiego? Inaczej nazywa się go inteligentnym domem, w którym wszystkimi instalacjami rządzi jeden, centralny komputer. Podłącza się do niego na przykład lampy, ogrzewanie, monitoring i klimatyzację.

Sterowanie odbywa się za pośrednictwem praktycznych, dotykowych paneli szklanych lub aplikacji mobilnej, ściąganej bezpośrednio na smartfon.

Oświetlenie wpisane w system Smart House to szansa na znaczące oszczędności w domowym budżecie, zwiększenie funkcjonalności poszczególnych przestrzeni, a także wymierne oszczędności, dzięki ograniczeniu niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej.

Zdalne sterowanie oświetleniem – aplikacja o wielu twarzach

Wspomniana wcześniej aplikacja to rozwiązanie intrygujące, które stanowi nowinkę na rynku oświetleniowym. Dzięki niej zyskuje się naprawdę wiele ciekawych opcji, a sterowanie oświetleniem w domu staje się jeszcze wygodniejsze.

W ramach aplikacji do sterowania oświetleniem uruchamia się lampy lub reguluje ich parametry. Dostajemy też szansę na zarządzaniem grupami opraw lub zapisywanie i odtwarzanie wcześniej stworzonych ustawień w przyszłości.

Co ciekawe w jednej aplikacji można sterować oświetleniem w różnych pomieszczeniach, a nawet lokalizacjach, na przykład w domu lub w miejscu pracy. Nie musimy zatem być nawet fizycznie obecni w budynku, żeby uruchamiać lub wyłączać źródła światła.

Lampy przyjazne środowisku

Świadomość społeczna dotycząca konieczności ochrony środowiska naturalnego wzrasta z każdym miesiącem. Ludzie widzą, jak wiele zależy od nich w kwestii walki z wszechobecnymi zanieczyszczeniem.

Tak narodziła się eko-architektura, czyli styl stawiający na naturalność oraz ekologiczne rozwiązania. Budynki tego typu są projektowane tak, żeby były energooszczędne lub wręcz umożliwiały wytwarzanie energii, na przykład poprzez instalacje fotowoltaiczne.

Wykorzystuje się w nich wyposażenie z naturalnych surowców. Dotyczy to również lamp. W obecnym sezonie wielką popularnością cieszą się produkty drewniane. Surowiec ten już wcześniej był oczywiście używany w oprawach oświetleniowych. Nigdy jednak wcześniej na tak wielką skalę. Można bowiem obecnie znaleźć lampy niemal w całości wykonane z tego materiału, w których nawet szklany klosz zastąpiono drewnianą osłoną. Oryginalne oświetlenie z wykorzystaniem elementów drewna pojawia się w ofercie sklepu Lampy.it.

Stylowe znaczy duże

Mówiąc o modzie na oświetlenie, nie można zapominać o samej kwestii stylistyki. Współczesne lampy bywają bowiem różne, a trendy pod tym względem stawiają na znaczne urozmaicenie. Można przecież wybrać rozwiązania minimalistyczne, klasyczne i glamour. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie.

Warto jednak zauważyć, że szczególną popularnością cieszą się oprawy dużych rozmiarów, najlepiej wiszące. Dlatego też do łask powróciły żyrandole. Mogą nawiązywać do klasycznych rozwiązań lub przyjmować najbardziej skomplikowane formy, zbliżone do nowoczesnych rzeźb.

Lampy do wnętrz – jak idealnie oświetlić dom lub mieszkanie?

We współczesnym oświetleniu wnętrz stawia się na nowoczesne technologie. Dużą popularnością cieszą się systemy Smart House, a także elementy zdalnego sterowania, które łączy się z ciekawym i dekoracyjnym designem.

Warto na bieżąco śledzić trendy i korzystać z nich do swoich własnych potrzeb, zwiększając funkcjonalność każdego wnętrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here