Czy wiesz, że nad swoim umysłem warto pracować w każdym wieku? Zdaniem ekspertów w ciągu 4 lat pracy, IQ może zmienić się nawet o 20 punktów – zarówno w górę, jak i w dół.

Dlatego też każdy dzień jest tym najlepszym, by rozpocząć efektywny trening mózgu. Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na ćwiczenie pamięci czy skupienia, aby zwiększyć efektywność pracy własnego umysłu.

Ćwiczenia na pamięć i umysł dla każdego

Możesz trenować nie tylko swoją kondycję, wytrzymałość czy umiejętność gry na gitarze, ale również swój mózg. Mało tego, wspomniana gra na instrumentach doskonale bodźcuje twój umysł i wpływa na jego wszechstronny rozwój, a do tego może podwyższyć twoje IQ (z ang. intelligence quotient), podobnie jak np. nauka języków obcych.

Trening mózgu to różnego rodzaju ćwiczenia, a także nawyki, których celem jest poprawa wydajności i efektywności pracy twojego umysłu. Aby osiągnąć wymierne i zadowalające rezultaty, musisz pamiętać o systematyczności – dokładnie tak, jak w przypadku każdego treningu. Dlatego też najlepiej ćwiczyć codziennie po około 10-15 minut, a z czasem wydłużać sesje do nawet 30 minut.

Jednym z przykładów skutecznego treningu umysłu jest gimnastyka mózgu, czyli neurobic. Za jej pomocą możesz pracować nad kondycją swojego mózgu, same ćwiczenia nie są specjalnie wymagające, gwarantują natomiast naprawdę obiecujące efekty. Dzięki neurobicowi możesz nawet poprawić swoje IQ. Zajęcia tego typu często prowadzą doświadczeni trenerzy.

Dużą popularnością cieszą się również metody wizualizacji. Dzięki nim pracujesz nad koncentracją, pamięcią oraz kreatywnością. Wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie dowolny przedmiot, na którym musisz się całkowicie skupić. Może to być nawet praca twojego serca w czasie spokojnego oddychania. Zrób wszystko, aby twoje myśli nie uciekły do innych spraw, co wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Na swój mózg możesz oddziaływać także poprzez ćwiczenia fizyczne, czego swoistym przykładem jest choćby wspomniana wcześniej gra na instrumentach. Ćwiczenia usprawniające pracę mózgu pobudzają obie półkule mózgowe i wymagają odpowiedniego skupienia, zazwyczaj to różnego rodzaju ruchy asymetryczne, jak naprzemienne krążenie ramion czy wykonywanie kilku czynności w tym samym czasie, np. pisanie prawą ręką i mycie zębów lewą.

Doskonale znane ćwiczenia na pamięć i umysł to również wszelkiego rodzaju gry i łamigłówki. Krzyżówki, sudoku czy gry planszowe wymagają skupienia, niekonwencjonalnego myślenia, zapamiętywania i rozwiązywania problemów, a wszystkie te czynności doskonale pobudzają mózg do pracy.

Codzienny trening mózgu to nie tylko ćwiczenia

Pamiętaj, że trening na mózg to nie tylko starannie wykonywane ćwiczenia, ale też codzienne nawyki i zachowania. Unikaj rutyny, która zabija twoją kreatywność i wyobraźnię, zamiast tego staraj się częściej postępować nieszablonowo. Zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz zdrową dietę, a w razie potrzeby uzupełnij jadłospis o pełnowartościowe suplementy np. elektrolity.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here