Pomimo iż pot jest tak wytwarzany przez organizm, to u pewnych osób jego liczba zdecydowanie wykracza poza normę. Takie choroby nie tylko potrafią ograniczać normalne działanie, a chociażby być czynnikiem innych kompleksów. Są i niezwykle niewygodne z względu potrzeby częstego przebierania się, kąpania oraz stosowania innych leków ograniczających potliwość. I w wielu wypadkach choroby te są efektem poważniejszych chorób, które często będą wymagały specjalistycznego leczenia.

Po co jest pot

Nasze ciało wyposażone jest w blisko 2 miliony gruczołów potowych, z czego więcej jest na czole, piersiach, wewnętrznych stronach dłoni oraz stóp i pod pachami. Dzięki nim organizm ma możliwość zachowania właściwej ciepłoty ciała, ponieważ to tylko pot odpowiada za proces termoregulacji. Jeśli z pewien powodów ciało zaczyna się nagrzewać, na przykład podczas aktywności ruchowej, to jest również zwiększone wydzielanie potu, a tenże parując zmniejsza temperaturę. Taka forma jest też w upalne dni, wówczas także gruczołu potowe zaczynają intensywnie oddziaływać. Natomiast ich wartość nie zmniejsza się wyłącznie do ochładzania organizmu. Wydzielają one również mnóstwo substancji, takich jak aminokwasy, sód, potas, mocznik oraz witaminy, a pot wraz z wydzieliną gruczołów łojowych tworzą płaszcz hydrolipidowy. Jego przeznaczeniem jest zabezpieczenie skóry przed działaniem szkodliwych elementów zewnętrznych i przed drobnoustrojami oraz bakteriami.

nadmierna potliwość dłoni

Gdy udać się do specjalisty

Duża grupa osób mających kłopoty z nadmierną ilością wydzielanego potu znajduje się do specjalisty przede każdym z względów higienicznych oraz towarzyskich. Szukają one sposobu na to, aby ograniczyć choroby oraz rozpocząć normalnie działać. W wypadku potliwości wtórnej jej pojawienie się winno być kluczem do tego, iż w systemie dzieje się coś niepokojącego, co może wymagać pomocy oraz być może rozpoczęcia leczenia. Przede wszystkim niepokojące jest gwałtowne pojawienie się pocenia, zwłaszcza w dojrzalszym wieku, czy również bez wyraźnego powodu pocenie rozpoczyna się szybko zwiększać. Jeśli pot pojawia się na całym ciele, występuje asymetrycznie lub okazuje się zwłaszcza nocą, to same warto pomyśleć konsultację u specjalisty. I taka będzie konieczna, gdy i będą temu towarzyszyć inne sygnały, na przykład bezsenność, liczne oddawanie moczu, zmęczenie, strata masy ciała, kaszel lub wzmożone pragnienie. Każdą potliwość u małych dzieci obowiązkowo należy zgłosić interniście.

Leczenie pocenia

Gdy zbytnia potliwość jest efektem jakieś innej dolegliwości, to leczenie przede wszystkim będzie mieć ją. Przy otyłości konieczne będzie to zbicie wagi ciała, przy kłopotach z tarczycą unormowanie hormonów, a przy stresie oraz napięciu można wykorzystywać środki uspokajające. W kierunku ograniczenia dyskomfortu pomocne są kosmetyki, na przykład antyperspiranty, które miejscowo zaburzają pracę gruczołów potowych. Specjaliści w pewnych wypadkach będą te zalecali środki doustne, hamujące potliwość, i środki do użytku zewnętrznego, oparte pomiędzy innymi na chlorku glinu. W cięższych wypadkach
może również zostać zapisana toksyna botulinowa, tymczasowo porażająca nerwy, które dochodzą do gruczołów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here