Oczyszczacz powietrza – co to jest i kiedy się sprawdzi?

0
949

Polska wciąż króluje w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na całym świecie. Każdej zimy rośnie ilość szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu, które znamy pod nazwą smogu. Choć aury na zewnątrz nie zmienimy, to możemy chociaż zadbać o własną przestrzeń i oczyścić mieszkanie z trujących pyłów. Wystarczy zakupić oczyszczacz powietrza, który się z nimi rozprawi. Oczyszczacze powietrza to przenośne urządzenia, których główne zadanie polega na oczyszczaniu powietrza z pyłów, kurzu, smogu, a także nieprzyjemnych zapachów zawieszonych w powietrzu. W zależności od modelu system filtracyjny może się różnić, jednak zawsze końcowym efektem jest czyste powietrze. Najczęściej jednak występują oczyszczacze, które posiadają filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. Niektóre modele poza oczyszczaniem oferują także nawilżanie powietrza. To przydatne urządzenie potrafi zrobić wiele dobrego, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby wiedzieć czym kierować się podczas zakupu oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacze powietrza – dla kogo?

Najprościej mówiąc, oczyszczacze to dobry zakup dla każdego komu zależy na dobrej jakości powietrza w domu. Są to urządzenia, które nie mogą wpłynąć negatywnie, mogą jedynie podnieść komfort naszego funkcjonowania w pomieszczeniu. Urządzenie zapewnia przepływ powietrza, dzięki czemu zawsze oddychamy świeżym i dobrej jakości. Szczególnie polecany jest dla osób, które posiadają różnego rodzaju alergię czy tych, którzy zamieszkują w dużych miastach, które szczególnie dotyka problem smogowy. Kompaktowy oczyszczacz powietrza to dobry zakup praktycznie dla każdego, kto chce podnieść komfort swojego życia. W zależności od tego jaki model oczyszczacza powietrza wybierzemy możemy cieszyć się także dodatkowymi funkcjami jak np. funkcją nawilżania takie jak tutaj: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu oczyszczacza powietrza?

Filtracja powietrza

Oczyszczacz filtruje powietrze za pomocą specjalnie dobranych filtrów. To właśnie one są podstawą działalności oczyszczacza, więc to na nie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów. Większość posiada zaawansowany system filtracji składający się z: filtra wstępnego, filtra węglowego oraz filtra HEPA.

Filtr HEPA

Głównym ich zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek dymu, bakterii oraz aerozoli. Oczyszczają one powietrze z pleśni, kurzu i roztoczy. Poszczególne filtry HEPA różnią się od siebie skutecznością wyłapywania cząsteczek i określane są poziomami jakości: od H10 do H14. Filtr HEPA h13 potrafi dodatkowo wyłapać cząsteczki większych wirusów oraz pył radioaktywny.

Filtr węglowy

Jest dodatkową ochroną, która potrafi wyłapać lotne związku organiczne oraz pochłania nieprzyjemne zapachy. Warto zwrócić uwagę na urządzenia z filtrem węglowym impregnowanym, który można wygodnie czyścić za pomocą wody.

Warto pamiętać, że filtry podczas pracy urządzenia zużywają się. Po pewnym okresie niezbędna będzie wymiana filtra.

Powierzchnia pomieszczenia 

Oczyszczacz powietrza należy dobierać do konkretnego pomieszczenia, gdyż posiadają one funkcję oczyszczania, która jest w stanie przefiltrować określoną ilość powietrza. Dane dostępne są w parametrach, które sugerują rozmiar pomieszczenia, dla którego przeznaczony jest konkretny model oraz jego maksymalną wydajność, która opisywana jest w m3/h. Dzięki tym parametrom wiemy jak dużą ilość powietrza jest w stanie oczyścić konkretne urządzenia oraz w jakim czasie. Zakup urządzenia, które posiada zbyt mała wydajność sprawi, że zanieczyszczone powietrze nie będzie w pełni przefiltrowane. Dodatkowo zbyt mała wydajność oczyszczacza w za dużym pomieszczeniu może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Poziom hałasu

Tryb automatyczny to jedno z podstawowych ustawień, w którym oczyszczacz powietrza działa najczęściej. Dlatego warto sprawdzić poziom hałasu jaki emituje w tym ustawieniu, bo choć nie jest to najważniejszy parametr, to jednak monotonne i głośne buczenie może sprawić, że przebywanie w takim pomieszczeniu będzie mało komfortowe. Konkretne dane podane są w parametrach sprzętu. Warto zwrócić uwagę na sprzęty, których poziom nie przekracza 40 dB. Może to okazać się szczególnie istotne, gdy posiadamy oczyszczacz w sypialni i mamy wysoką wrażliwość na dźwięki.

Dodatkowe funkcje

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc producenci starają się zaoferować wartości dodane, które poza świetnej jakości sprzętem przekonają do zakupu. Możemy spotkać sprzęty, które posiadają funkcję nawilżania powietrza czy posiadające wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Warto wcześniej zastanowić się, które dodatkowe opcje tak naprawdę się u nas sprawdzą.

Co to jest jonizator powietrza?

Niektóre oczyszczacze wyposażone są także w funkcję jonizacji. Jest to proces, który wspomaga oczyszczanie powietrza. Jony ujemne pomagają w wyłapywaniu drobinek zanieczyszczeń, wirusów i bakterii. Ich działanie jest bardzo proste – uniemożliwiają one unoszenie się cząsteczek w powietrzu przez co filtracja jest dużo skuteczniejsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here