Gdy na świat ma przyjść kolejne pokolenie, to przyszli rodzice dużo czasu poświęcają między innymi na przemyślenie, jak urządzić pokój dziecka. Szczególnie, jeśli to jest pierwsze dziecko, rodzice starają się zaplanować wcześniej wiele szczegółów. Co powinno się znaleźć w pokoju niemowlaka?

Wystrój dziecięcego pokoju

Przyszli rodzice chcieliby, żeby wystrój pokoiku nowo narodzonego dziecka był dopięty na tak zwany „ostatni guzik”. Zanim więc dzieciątko się narodzi, szczególnie przyszłe mamy, oglądają wiele katalogów ze zdjęciami, w jaki praktyczny sposób urządzić pokój malucha. Niektórzy, znając już płeć dziecka wybierają typową kolorystykę pasującą do chłopczyka lub dziewczynki. Inni wolą urządzić pokoik w neutralnej kolorystyce. W pokojach dziecięcych na ścianach może być położona gładź, która jest pomalowana na wybrany przez rodziców kolor. Są tez pokoiki, w których rodzice decydują się na tapetę ścienną. Niektóre tapety są typowo dedykowane do dziecięcych pokoi, na przykład takie, które są typowo przeznaczone do pokoju niemowlaka, pokoju kilkuletniego dziecka lub pokoju młodzieżowego. Są też kolekcje, które mają uniwersalny wzór, więc jeśli ładnie dopasuje się je z resztą wystroju pomieszczenia, to będzie świetnie nadawał się do danego wnętrza. W sklepie InneTapety.pl można wybierać interesującą nas tapetę do dziecięcego pokoju, wśród pastelowych kolorystycznie kolekcji, w bardziej zdecydowanych tonacjach albo wśród ciekawych, typowo dziecięcych wzorów. Kolekcje tapet dla dzieci dzielą się na tapety dla dziewczynek, na których są takie wzory jak motylki, księżniczki, baloniki, gwiazdeczki, misie, literki oraz na tapety dla chłopczyków, na których można znaleźć motywy samochodzików, postaci z bajek, bohaterów gier, ulic, miast lub piłek. Niektórzy wybierają jednokolorową tapetę, a dodatkowo przyklejają na niej ładną naklejkę, która na przykład świeci w ciemności. Podobne ozdoby niektórzy przyklejają na dziecięcych mebelkach.

Umeblowanie pokoju dziecięcego

Urządzając pokój niemowlaka, rodzice zwracają uwagę na to, żeby mebelki były funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. W miarę dorastania dziecka coraz bardziej zwraca się uwagę na to, żeby oprócz funkcji estetycznej, meble do pokoju dziecięcego były pakowne, bezpieczne w użytkowaniu i funkcjonalne. W pokoju niemowlaka najważniejsze mebelki to łóżeczko, jakaś komoda lub szafka, ewentualnie nie za duża szafa. Jeśli pokoik ma większą przestrzeń, to niektórzy rodzice decydują się na zakup mniejszej kanapy albo wygodnego fotela. Dzięki temu ułatwiają sobie nocne dyżurowanie, karmienie niemowlaka, uspokajanie lub po prostu spędzanie czasu z upragnioną pociechą. W miarę dorastania dziecka konieczne jest stopniowe zmienianie umeblowania. Zamiast łóżeczka trzeba zakupić wygodne łóżko dla kilkulatka, zamiast fotela dla rodzica trzeba myśleć o biurku i krzesełku dla dziecka. Dziecięcy pokój powinien zaspokajać dziecięce potrzeby związane z wypoczynkiem, relaksem, zabawą, miejscem do nauki oraz snu. Sprzyjającą, klimatyczną atmosferę tworzy również odpowiednie oświetlenie. Oprócz dobrego jakościowo oświetlenia, w pokoju dziecka świetnie spisują się małe lampki, które zapewniają komfort zasypiania. Mało które dziecko lubi bardzo ciemne pomieszczenia, szczególnie przed zaśnięciem. Z drugiej strony, trudno jest zasnąć przy mocnym, jasnym oświetleniu. Z tego względu niewielka lampka przy łóżku lub łóżeczku będzie praktycznym elementem wyposażenia.

Dywan dziecięcy

Sprzyjającą atmosferę w pokoju dziecka tworzy także dekoracja podłogowa, jaką jest dywan. Ładne dywany okrągłe świetnie sprawdzą się obok łóżeczka albo obok kanapy lub fotela. Dywan, podobnie jak tapetę, można kupić ze specjalnej dziecięcej kolekcji. Niektóre wzory i motywy klasyfikują dany dywan do pokoju dziewczynki lub chłopczyka. Rodzicom bardzo zależy, żeby podłoga, na której dziecko spędza wiele godzin, była przyjemnym, a jednocześnie atrakcyjnym miejscem. Najbardziej przyjemny w dotyku jest dywan pluszowy. Dziecko na tego rodzaju dywanie będzie miało zapewnioną wielogodzinną zabawną na milusińskim podłożu. Rodzice, którzy zakupią podobający im się dywan z matą antypoślizgową, nie będą musieli martwić się o bezpieczeństwo podczas zabaw swoich pociech.

Pokoik dziecięcy powinien być miejscem wytchnienia, relaksu, odpoczynku i szalonych zabaw dla dzieci. W miarę możliwości finansowych można go urządzić w funkcjonalny sposób. Jedni urządzą go w skromniejszy sposób, inni będą mogli pozwolić sobie na bogatsze wyposażenie. Prawda jest jednak taka, że dla dziecka nie liczy się tak bardzo wygląd pokoju, jak uczucia, którymi obdarzają go kochający rodzice. Zainteresowanie i troska rodzica to bezcenne rzeczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here