Rumień to przede wszystkim zaczerwienie pojawiające się na skórze. Charakteryzuje się on również uporczywym swędzeniem zaatakowanego miejsca. Dodatkowo zaczerwienie może mieć tak naprawdę każdy kształt. Może również występować w bardzo problematycznych miejscach. Może także mieć postać guza, występować w formie wędrującej, nagłej. Poza tym  towarzyszy mu między innymi wysoka gorączka i wiele innych objawów. Najczęstszą przyczyną występowania rumieni jest reakcja alergiczna, deficyt witamin zapobiegających takich przypadłości.

Rodzaje rumienia

Wyróżniamy wiele rodzajów rumienia takich jak na przykład:

*rumień wysiękowy – występujący w wielu postaciach

*rumień nagły

*rumień wędrujący – tak zwane bawole oko

*rumień lombardzki

*rumień guzowaty

*rumień zakaźny

*rumień trwały

borelioza od kleszczy a rumień wędrujący

Objawy towarzyszące i przebieg schorzenia

Każdemu z rumienia towarzyszą różne objawy:

*Rumień wysiękowy- wysoka gorączka, ból mięśni i stawów. Powodowany jest najczęściej  zażyciem leków powodujących alergię albo infekcją. Zaczerwienienia przypominają obrączki, które są ze sobą połączone.

*Rumień nagły-  wysoka gorączka, dobre samopoczucie, mimo wysokiej gorączki. Dodatkowo zmiany grudkowe w gardle, kaszel, katar, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i drgawki.

*Rumień wędrujący- są to przede wszystkim pęcherze, które na początku są małymi plamkami z małymi jasnymi kręgami i czerwonymi obwódkami. Z czasem jednak się rozszerzają

*Rumień lombardzki-  zapalenie skóry, biegunka a także inne związane z układem pokarmowym objawy, otępienie, osłabienie, agresja, bezsenność oraz ataksja

*Rumień guzowaty- bolesne, czerwone guzki w tkance podskórnej o średnicy 1-1,5 cm. Zazwyczaj  lokalizują się obustronnie po stronie wyprostnej podudzi, na udach, pośladkach, ramionach, głowie i tułowiu.

*Rumień zakaźny-  wysypka, która początkowo ma charakter ostro odgraniczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach, najczęściej ma  kolor sinoczerwony . Po 1-4 dniach wysypka rozszerza się na ramiona, tułów, pośladki przybierając postać plam, obrączek, girland.

*Rumień trwały-  posiada  kolor brunatny, powodowany jest przyjmowaniem niektórych leków. Może mieć formę pojedynczej lub mnogiej plamy.

Jeśli zauważymy jakikolwiek rodzaj rumienia zalecane są przede wszystkim leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeżeli natomiast  wysypka wywołuje świąd stosuje się  rożne apteczne środki przeciwświądowe. Dodatkowo możemy postawić na sposoby domowe, takie jak na przykład okłady z rumianku czy otrębów. Należy jednak pamiętać, że jeśli rumień i objawy z nim związane nie ustępują w ciągu tygodnia, musimy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Efekty nieleczenia rumieni – powikłania

W przypadku kiedy zauważymy rumień u siebie lub kogokolwiek innego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej dermatologa. Mogą one świadczyć o bardzo niebezpiecznych chorobach, które nieleczone prowadzą do poważnych powikłań, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here