Wzdęcia, gazy i odczucie pełności po za dużym i ciężkostrawnym posiłku możesz ograniczyć pijąc zioła: napary z szałwii, kminku lub kopru włoskiego. Zobacz, które zioła zmniejszają odczucie wzdętego brzucha i redukują ilość gazów w jelitach. Wzdęcia brzucha i zbytnie ilości gazów w jelitach powstają przez połykanie powietrza z jedzeniem, z wytwórczości wewnątrzjelitowej i z dyfuzji krwi. Wzdęcia dostrzega się chociażby u 1/3 dorosłych, a 2 razy częściej aniżeli mężczyźni, narażone są na nie kobiety przed i w trakcie menstruacji. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć lęku czy odmówić sobie przyjemności spożywania ciężkostrawnych potraw. To prowadzi do innych choroby, takich, jak wzdęcia. Zioła to najpopularniejszy sposób, aby je leczyć.

Rumianek pospolity

Zioła na wzdęcia to lepsze wyjście, aniżeli środki farmaceutyczne. Jednym spośród takich ziół jest rumianek. W Polsce rumianek pospolity uprawiany jest jako roślina lecznicza. Jako surowiec zielarski cieszy się koszyczek rumianku. Ma on olejek eteryczny, flawonoidy, związki kumarynowe, śluz, cholinę, karotenoidy, garbniki i sole mineralne. Jest doustny środek z rumianku, jaki ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe układu pokarmowego. Również działa przeciwalergicznie.
Można prowadzić z niego kompresy, które zwalczają stany zapalne skóry. Napary rumiankowe można wymieniać w takich przypadłościach jak: stres, rozciągnięcie nerwowe, bezsenność, choroby uczuleniowe, angina, przeziębienia, uciążliwe miesiączkowanie a w takich problemach ze strony układu pokarmowego jak:
•stany zapalne,
•choroby wrzodowe,
•zbytnia fermentacja,
•wzdęcia,
•odbijanie,
•zgaga,
•brak łaknienia,
•laksacja,
•stany skurczowe żołądka i jelit.

jak sobie radzić z gazami jelitowymi

Lukrecja gładka

Zioło to działa przeciwbakteryjnie i ma wartości przyspieszające gojenie stanów zapalnych i wrzodów układu pokarmowego. Lukrecja przeciwdziała uczuleniom. Ma zastosowanie w leczeniu po zabiegach operacyjnych i leczeniu chorób układu oddechowego. Podwyższa sprawność układu odpornościowego. Stosuję się ja na takie problemy przewodu pokarmowego: nieżyty i wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne, odczucie wzdęcia.

Melisa lekarska (Melissa officinalis L.)

Melisa jest niezwykle popularnym ziołem. Szczególnie polecana jest osobom prowadzącym stresujący tryb życia i nerwowym. Roślina ta jest gatunkiem byliny z jasnotowatych. Charakteryzuje się miłym cytrynowym zapachem (jest go dzięki m.in. olejkom lotnym). W melisie znajdują się także śluzy, gorycze, mikroelementy oraz garbniki. Zioło to jak wspomniałam wcześniej działa uspokajająco. Więc też, powinny wykorzystywać ją np. osoby zmagające się z zaburzeniami żołądka, które powstały na tle nerwicowym.

Ślaz dziki

Ślaz dziki to roślina lecznicza, którą stosuje się w leczeniu nieżytów dróg moczowych i oddechowych. Miesza się ją spośród innymi ziołami. Może być wykorzystywana zewnętrznie, jako środek do okładów na rany, wrzody i egzemy. Składa się z niej środki do płukania jamy ustnej i życia i środki do przepłukiwania pochwy przy upławach lub nadżerkach. Również może być jako środek do kąpieli w schorzeniach skórnych. Ślaz dziki jest rośliną, która jest w schorzeniach układu pokarmowego: nieżytach żołądka i jelit, zaparciach, biegunkach, wzdęciach, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach trawienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here