Alergia polekowa (uczulenie na środki) to coraz częściej spotykany typ uczulenia. Wszystko m.in. przez nieograniczony dostęp do leków oraz liczne ich nadużywanie. Dotyczy to szczególnie antybiotyków. Jednak przecież nie jedyne środki, jakie potrafią wywołać nadwrażliwość polekową. Sprawdź, które są etiologie oraz sygnały nadwrażliwości polekowej? Na czym polega kwalifikacja oraz leczenie? Alergia polekowa (uczulenie na środki) to chorobliwa odpowiedź organizmu na funkcjonowanie środków, które są wykorzystywane w właściwych, zalecanych ilościach. Nadwrażliwość na środki iż być spowodowana nie tylko przez substancję czynną zwartą w środka, a też przez tzw. substancje pomocnicze, które się na niego składają. Jak idzie do rozwoju alergii polekowej?

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – etiologie oraz elementy ryzyka

Ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na środki jest wielkie u osób, które również stosują parę preparatów, a również u tychże, które długo i/lub powszechnie stosują dany lek/grupę preparatów. Jest bowiem zasada, iż im dłużej oraz częściej spożywa się środki, tym ogromniejsze ryzyko pojawienia się objawów uczulenia. Jest również pewna część ciężkich chorób przewlekłych, które zwiększają niebezpieczeństwo nastąpienia alergii polekowej, np. AIDS oraz mukowiscydoza. Warto wiedzieć, iż nadwrażliwość na środki, jak każde alergie, częściej występuje w ciągu ostrych chorób infekcyjnych. Także iż być uwarunkowana genetycznie.

co jest przyczyną alergii polekowej - co warto wiedzieć

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – sygnały

Nadwrażliwość na środki może się objawić tzw. osutkami polekowymi. Wtedy pojawiają się czerwone plamy, wypryski czy bąbelki, które swędzą. Zmiany skórne swoim wyglądem potrafią przypominać rozmaite dolegliwości zakaźne, np. odrę (więc oraz inna nazwa – osutki odropodobne). Uczulenie na środki może być także forma pokrzywki, której może towarzyszyć obrzęk, niejednokrotnie na twarzy – wokół oczu czy warg. Tego typie sygnały nadwrażliwości polekowej są groźnie, bo obrzęk może się rozwinąć w zakresie gardła oraz języka, co może wywołać schorzenia oddychania oraz doprowadzić do śmierci. Uczulenie na środki może się objawić również temperaturą, uciskiem mięśni oraz stawów, powiększeniem węzłów chłonnych, dusznością, wymiotami, nudnościami czy biegunką. Odpowiedź alergiczna nie zawsze pojawia się od razu po przyjęciu środka. Może nastąpić chociażby po tygodniu od rozpoczęcia leczenia.

Zdecydowanie określ, który środek cię uczula!

Po pojawieniu się nadwrażliwości na środki, należy jak najszybciej sprawdzić u alergologa, który dobrze środek uczula. W przeciwnym razie inne zażycie środka może wywołać silniejsze sygnały, a chociażby doprowadzić do tzw. zespołu toksycznej nekrolizy naskórka, który może skończyć się śmiercią. Jest to rzadka, jednak niezwykle niebezpieczna odpowiedź polekowa, która może doprowadzić do śmierci chorego. W jej procesie naskórek złuszcza się na powierzchni 30 proc. ciała, a chory wygląda, jakby miał poparzoną skórę. Rozwija się, iż umiera ok. 30 proc. pacjentów.

Alergia polekowa (uczulenie na środki) – leczenie

Alergia ustępuje zwykle po odstawieniu uczulającego środka. I w wypadku łagodnej odpowiedzi składa się środki przeciwhistaminowych, a w trudniejszych glikokortykosteroidy. W wypadku tzw. wstrząsu polekowego lekarz może rozważyć podanie adrenaliny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here