W 2019 roku firmy kurierskie zrealizowały w Polsce ponad 550 milionów pojedynczych przesyłek. Jak każda działalność na szeroką skalę, branża kurierska również odciska swoje piętno na środowisku. Dobra organizacja pozwala ograniczyć do minimum zużycie paliwa, ale pewnym wyzwaniem jest ekologiczne pakowanie przesyłek, które mniej obciąży zasoby planety.

Czy pakowanie w sposób ekologiczny musi przekładać się na wyższe koszty? Niekoniecznie! Zarówno prowadząc biznes e-commerce, jak i nadając paczki prywatnie można robić to w sposób przyjazny dla środowiska i nie ponosić przy tym wyższych kosztów, a wręcz oszczędzać. Oto kilka dowodów i sprawdzonych sposobów na ekologiczne pakowanie przesyłek!

Opakowania z drugiej ręki

Papier jest materiałem ekologicznym, ale jego produkcja obciąża środowisko. Warto pamiętać, że żywot kartonów wykorzystywanych do wysyłki przedmiotów nie musi kończyć się na jednej podróży do odbiorcy. Coraz więcej osób i firm dostrzega korzyści w wykorzystywaniu opakowań z drugiej ręki. Ich pochodzenie jest różne – mogą być dostarczane bezpośrednio od producentów, od lokalnych biznesów, jak również stanowić pozostałość po zakupach dokonywanych stacjonarnie. Większość nadawców przesyłek staje się czasem ich odbiorcami. Nie warto wyrzucać opakowań już po pierwszym użyciu. Wytrzymały karton nadaje się do wielokrotnej wysyłki.

Zachowanie oryginalnych opakowań

Kupowane przez internet przedmioty zazwyczaj nie zostają przy swoim użytkowniku na wieczność. Każdy z nich może z czasem ulec uszkodzeniu i wymagać naprawy, na przykład gwarancyjnej. Mogę również zmienić swoich właścicieli, bo są sprzedawane przez swoich dotychczasowych użytkowników. Warto mieć to na uwadze natychmiast po odebraniu zakupów. Karton, w którym przybył do nas nowy telewizor, rower czy laptop można złożyć na płasko w taki sposób, że nie będzie zajmował wiele miejsca, a w przyszłości przyda się do kolejnej wysyłki. Dla nadawcy będzie to oznaczało mniej kłopotów ze znalezieniem optymalnego opakowania, a dla środowiska same korzyści. To samo dotyczy zresztą folii bąbelkowej, która może być użyta wiele razy.

Ekologiczne wypełniacze

Wiele przedmiotów ze względu na swoją specyfikę musi zostać solidnie zabezpieczone poprzez wypełniacze, które znajdą się razem z nimi w opakowaniu. W tym zakresie istnieje bardzo wiele możliwości. Pierwszą z nich są gotowe wypełniacze, które można z łatwością kupić, lecz nie wszystkie spośród nich są wykonane z ekologicznych materiałów. Obok nich funkcjonują także wypełniacze z recyklingu, na przykład skrobi kukurydzianej. Jednak często nie warto ponosić zbędnych wydatków, jeśli przesyłka może być zabezpieczona tym, co mamy akurat pod ręką – ścinkami papieru, starymi gazetami, fragmentami pociętych kartonów, które nie nadają się już do wysyłki. Wypełniając paczkę, warto kierować się kreatywnością.

Ekologiczne pakowanie paczek z wykorzystaniem recyklingu to nie jedyny sposób na obniżenie kosztów wysyłek kurierskich. Drugą metodą jest wybór brokera kurierskiego, na przykład Sendit.pl. Porównywarka umożliwia zapoznanie się z ofertami wiodących przewoźników w jednym miejscu i wybór tej najtańszej!

Więcej ciekawych informacji na temat przesyłek kurierskich można znaleźć na blogu pod adresem: https://www.sendit.pl/blog.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here