Zastanawiasz się nad budową domu i zależy ci, aby charakteryzował się jak najniższym współczynnikiem zapotrzebowania na energię? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najskuteczniejsze metody na oszczędne utrzymanie mieszkania.

Budownictwo mieszkaniowe w ostatnich dziesięcioleciach przeszło niebywałą metamorfozę. Dzięki stworzeniu nowoczesnych technologii budowlanych możliwe stało się budowanie domów bardzo oszczędnych w utrzymaniu – dotyczy to oczywiście przede wszystkim energii cieplnej. W naszej szerokości geograficznej zimy bywają mroźne, zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego wewnątrz budynku wiąże się z określonymi wydatkami. Jednak dzięki zastosowaniu takich nowoczesnych rozwiązań możliwe jest ograniczenie wydatków do minimum. Stworzenie energooszczędnego domu zazwyczaj wiąże się z biwalentym podejściem do zastosowanych rozwiązań. Najlepsze efekty osiąga się z zastosowania kombinacji różnych współpracujących ze sobą wysokich technologii.

Wykorzystuj odnawialne źródła energii

Od lat w Europie bardzo dużo mówi się o potrzebie inwestowania w odnawialne źródła energii. Chociaż obecnie urządzenia tego pozwalające korzystać z takiej darmowej energii cieszą się ogromną popularnością, to powód zainteresowania jest zgoła inny. W dobie obecnych zawirowań na rynkach surowców energetycznych korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest po prostu tańsze niż tradycyjne rozwiązania. Oczywiście ze względu na koszty, inwestycja w oze nie zwróci się już po pierwszym sezonie grzewczym, jednak przy aktualnych cenach opału może to potrwać zaledwie kilka lat. Po tym okresie można już cieszyć się prawdziwym zyskiem z inwestycji.

Koncepcja korzystania z odnawialnych źródeł energii nie jest młoda. Na rozwój odpowiednich technologii poświęcono już ogromną ilość pracy, czasu naukowców, eksperymentów oraz oczywiście stosownego do przedsięwzięcia budżetu. Obecnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii to przede wszystkim:

  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • panele fotowoltaiczne,
  • turbiny wiatrowe,
  • turbiny wodne.

O ile montowane na dachach bądź ścianach domów kolektory słoneczne już nikogo nie dziwią, o tyle pompy ciepła nadal stanowią jeszcze rzadkość. Chociaż w aktualnym 2022 roku zainteresowanie nimi z oczywistych względów ogromnie wzrosło. Kolektory słoneczne znakomicie sprawdzają się w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast pompy ciepła pozwalają już zasilić instalację centralnego ogrzewania. Te znakomite urządzenia mogą skutecznie dostarczać energię cieplną do mieszkania nawet przy panujących na zewnątrz siarczystych mrozach. Oczywiście ponieważ energia odnawialna charakteryzuje się pewną dynamiką, projektując dom wykorzystujący ją trzeba założyć realne wahania w warunkach atmosferycznych. Na przykład w przypadku kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych może być to niespotykanie słabe nasłonecznienie, a w przypadku elektrowni wiatrowych – po prostu brak wiatru. Do najbardziej niezawodnych urządzeń oze należą gruntowe pompy ciepła, które transmitują energię cieplną z wewnątrz gruntu, a w nim temperatura jest zazwyczaj stała – istotne jest jedynie zamontowanie dolnego źródła ciepła wystarczająco głęboko w gruncie. Do najpopularniejszych pomp ciepła stosowanych w Polsce należą powietrzne pompy ciepła. Wynika to z tego, że w porównaniu z innymi typami pomp są one najtańsze i najmniej kłopotliwe w montażu. Decydując się na powietrzną pompę ciepła należy jedynie pamiętać, że nie może ona pracować w temperaturze poniżej kilkunastu stopni ciepła. Jeśli zatem mieszkamy w rejonie, w którym zimy są surowe, trzeba się wyposażyć w jakieś alternatywne ogrzewanie (np. kominek z płaszczem wodnym dopięty do instalacji centralnego ogrzewania w domu).

Oszczędzaj ciepło dzięki rekuperacji

W domach energooszczędnych równie istotnym jak korzystanie z oze jest oszczędzanie produkowanej energii. W przypadku energii cieplnej jest to możliwe dzięki systemowi rekuperacji. Rekuperacja jest systemem wentylacji wyposażonym w odzysk ciepła. Dzięki temu energia zmagazynowana w usuwanym z budynku powietrzu może być wielokrotnie wykorzystywana do podgrzewania napływającego do wnętrza domu powietrza. Sprawnie funkcjonująca rekuperacja generuje nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w pracy instalacji grzewczej. Jak czytamy w serwisie rekuperatory-ask.pl, rekuperacja w domu jednorodzinnym staje się obecnie absolutnym standardem. Inwestycja w taki system jest szczególnie zasadna w obliczu obecnych historycznie wysokich cen paliw. Natomiast jeśli system rekuperacji montowany jest w domu, który jest ogrzewany pompą ciepła, osiągamy wyjątkowo oszczędny system grzewczy w budynku. Obie instalacje do pracy wymagają energii elektrycznej, a ta przynajmniej w dużej mierze może być dostarczana przez panele fotowoltaiczne lub turbinę wiatrową. Zmagazynowaną nadwyżkę energii elektrycznej można odsprzedawać zakładowi energetycznemu.

Dom energooszczędny to oczywiście nie tylko jako takie instalacje. Zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w dużej mierze zależy od jakości użytych materiałów budowlanych, stopnia ocieplenia dachu, stropów oraz przegród zewnętrznych. Duże znaczenie ma również jakość stosowanej stolarki drzwiowej oraz okiennej.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem internetowym instalatorsanitarny.com.pl. Firma zapewnia profesjonalny serwis instalacji grzewczych w Warszawie oraz okolicach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here