Psy występują w bardzo różnych umaszczeniach. Jedną z bardziej efektownych, a jednocześnie ciężkich w pielęgnacji szat jest jasna sierść. Wymaga ona odpowiedniej ochrony, by wyglądała zdrowo i była utrzymana w czystości. Jest to bardzo trudne w przypadku psów o jasnym umaszczeniu, które dodatkowo posiadają długą sierść, wymagającą oprócz kąpieli również codziennego czesania.

Regularna kąpiel

Psy z jasną sierścią bardzo łatwo się brudzą, przez co zarówno ich szata, jak i skóra mogą nabierać szarej, nieestetycznej barwy. Ubrudzony pies wygląda na nieco zaniedbanego, a nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do powstawania plam oraz żółtych odbarwień, które bardzo ciężko jest usunąć. Ważne jest regularne kąpanie zwierzaka, do czego wykorzystujemy szampony dla psów o jasnej sierści. Zawierają składniki pielęgnacyjne podkreślające naturalny odcień szaty, a do tego niwelują przebarwienia. Jeśli sierść psa posiada tendencję do odbarwień to przy pierwszym myciu wybierajmy szampony dla psów o białej sierści, a przy drugim myciu odpowiadające długości jego sierści. Dzięki temu nie tylko uda się zachować kolor oraz czystość sierści, ale również nadamy jej zdrowy połysk oraz gładkość.

Odżywka

Uzupełnieniem kąpieli może być odżywka dla psów o jasnej i białej sierści. Można znaleźć odżywki dedykowane dla konkretnych ras, które pomagają utrzymać sierść w czystości, ułatwiają rozczesywanie i mają właściwości natłuszczające. Najbardziej wygodne są preparaty w sprayu, które aplikuje się w wyjątkowo prosty sposób – wystarczy równomiernie spryskać sierść psa. Odżywki można stosować zarówno na mokrą, jak i suchą sierść.

Szczotkowanie

Psy o jasnej sierści należy nie tylko regularnie kąpać, ale także szczotkować. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyczesać z futra kurz i piasek. Jest to pielęgnacja szczególnie ważna w przypadku psów o jasnej, długiej sierści. Jeśli o nią odpowiednio nie zadbamy to zacznie się plątać, co jest trudne do rozczesania i czasem należy ścinać powstałe kołtuny. Regularne szczotkowanie pomaga psu w zrzuceniu sierści, natłuszcza włos i sprawia, że jest on błyszczący.

Odpowiednia karma

Właściciele psów z białą lub jasną sierścią zapominają, że utrzymanie szaty w dobrej kondycji oraz odpowiednim ubarwieniu zależy także od tego, jak wygląda codzienna dieta psa. Warto kupić specjalistyczne karmy, które są przeznaczone dla psów o jasnej sierści. Zapobiega ona odbarwieniom, utrzymuje sierść w nienagannej kondycji, odżywia i ma działanie wzmacniające włos od wewnątrz. Profesjonalna karma ma również zbawienny wpływ na stan skóry, zapobiegając jej podrażnieniom. Warto wybierać karmy, które przyczyniają się do likwidacji plam łzowych, które mogą dodatkowo podrażniać okolice oczu psa i nie prezentują się zbyt dobrze. Oczywiście w taki sposób powinny być żywione nie tylko psy wystawowe – karmy dla psów o białej sierści są ogólnodostępne i warto włączyć je do diety każdego psa o jasnej sierści. W końcu właścicielowi powinno zależeć na tym, by sierść czworonoga zawsze prezentowała się pięknie i była wyjątkowo zadbana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here