Industry 4.0 ukrywa się pod tajemniczym hasłem czwartej rewolucji przemysłowej. Dotyczy współczesnych procesów, których efekty możemy oglądać już obecnie. Co Industry, czyli Przemysł 4.0 oznacza dla laika? Jak ma się do rozwoju przemysłu?

Historyczna rewolucja przemysłowa

Rewolucja przemysłowa oznacza po prostu gwałtowny przewrót w sposobie myślenia oraz w prowadzeniu procesów przemysłowych. Mieliśmy już wiek pary, wiek elektryczności i wiek komputerów. Każdy z nich charakteryzować się pewnymi unikalnymi cechami, które go wyróżniają i sprawiają, że jest unikatowy.

Czwarta rewolucja przemysłowa polega na zanikaniu i zacieraniu się granicy pomiędzy człowiekiem, a maszyną. Tym właśnie jest Industry lub Industrie 4.0. Pochodzi z projektu technik wysokich, który został przygotowany przez rząd Niemiec. Pierwszy raz termin ten został użyty w 2011 roku na targach w Hanowerze.

Czym się charakteryzuje Industry 4.0?

Internet i automatyzacja pełnią coraz ważniejszą rolę w życiu codziennym całego społeczeństwa. Bez przeszkód można korzystać ze sieci społecznościowych i biznesowych. Ponadto są jeszcze inteligentne sieci oraz inteligentna mobilność. Wszystko to, otacza człowieka na co dzień i dominuje jego wcześniejszy sposób na życie.

Ważne jest też fakt, że coraz więcej osób korzysta z automatyzacji domów – bramy otwierane za pomocą smartphonów z aplikacjami, zdalne sterowanie termostatem oraz roletami. Do tego dochodzą jeszcze aplikacje pozwalające na połączenie telefonów z lodówkami, kuchenkami, itd. W ten sposób, internet może stać się częścią życia każdego człowieka. Nawet, jeśli nie korzysta on z przeglądarki internetowej.

Charakterystyczny wynalazek

Wynalazkiem, który zrewolucjonizował przemysł po raz czwarty był internet. Co ciekawe, nikt nie przewidywał jego dynamicznego rozwoju oraz możliwości jakie będą mu przypisywane. Stał się on niezbędny jako element życia, a wiele osób cierpi na różnego typu uzależnienia związane z jego nadużywaniem oraz choroby takie jak lęk przed byciem offline, lęk przed byciem z dala od komputera, lęk przed byciem pominiętym.

Obecnie, internet umożliwia funkcjonowanie cyberfabryk. Używają one procesów oraz systemów cyber-fizycznych oraz przetwarzania w chmurze. Internet jest wykorzystywany do sterowania procesami, które zachodzą na przestrzeni fizycznej. Maszyny mogą tworzyć cyfrowe kopie świata, zapisywać je i komunikować się w czasie rzeczywistym z innymi maszynami lub ludźmi. Co, ciekawe – maszyny uczą się podejmować zdecentralizowane decyzje.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here