Lanolina jest produktem szeroko stosowanym. Możemy ją znaleźć w środkach do prania, a nawet jako konserwant kadłubów łodzi. Jednak najszersze zastosowanie lanolina ma w farmakologii i kosmetyce.

Lanolina – podstawowe właściwości

Lanolina to wosk pozyskiwany z wełny owczej (choć nie tylko owce go wydzielają). Owce wydzielają lanolinę aby chronić się przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi zarówno gorącem jak i zimnem. Do kosmetyków i środków farmakologicznych stosuje się lanolinę już oczyszczoną. Im czystsza lanolina tym jest jaśniejsza a jej zapach jest mniej intensywny. Ostatecznie czystą, bezwodną lanolinę kosmetyczną można w toku obróbki doprowadzić do jakości farmaceutycznej.

Lanolina farmaceutyczna

Lanolinę farmaceutyczna poznamy po bardzo żółtej barwie i niemal braku zapachu. Poprzez zastosowanie tego rodzaju lanoliny można łagodzić stany zapalne i przyspieszyć gojenie się ran. Matki karmiące, które mają popękane brodawki powinny zastosować odpowiedni preparat zawierający lanolinę. Można ją też zastosować aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach. Lanolinę z powodzeniem można zastosować już u niemowląt, jeśli te cierpią na pieluszkowe zapalenie skóry. Lanolinę farmaceutyczną stosuje się też w produkcji materiałów opatrunkowych.

Lanolina bezwodna kosmetyczna

Jest to lanolina bezwodna, stanowiąca wcześniejsze etapy obróbki. Ma gęstszą konsystencję oraz lekko alkoholowy zapach. Lanolina kosmetyczna ma ogromny wręcz wachlarz zastosowań. Przede wszystkim nie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji emulsji.  Wyrabia się też z nich doskonałe preparaty na skórę. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/surowce-dla-przemyslu-farmaceutycznego/ . Zapobiega ona nadmiernej utracie wody a także tworzy na niej warstwę, która ją wygładza. Lanolina wiąże się z wieloma substancjami rozpuszczalnymi w wodzie, dzięki czemu składniki odżywcze, czy witaminy wnikają głęboko w skórę. Substancja ta doskonale chroni naskórek przed wiatrem i zimnem a także zapobiega jego nadmiernemu narastaniu. Osoby o skórze suchej, która nie wydziela wystarczającej ilości sebum (łoju skórnego) powinny ją pielęgnować właśnie środkami z lanoliną. Lanolina wpływa również dobrze nie tylko na skórę ale i na włosy zapobiegając ich łamliwości i rozdwajaniu końcówek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here