Jednym ze stosunkowo stresujących momentów w ciąży są tak zwane badania genetyczne. To właśnie podczas nich ocenia się ryzyko wystąpienia U płodu różnych poważnych wad genetycznych, takich jak na przykład zespół Downa. Najbardziej popularnym badaniem prenatalnym jest specjalistyczne USG, podczas którego ocenia się różne parametry rozwoju płodu. Jeżeli w wyniku tego badania USG oraz badań z krwi matki ustali się wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład zespołu Downa, kobiecie można zaproponować wykonanie amniopunkcja.

Co to jest amniopunkcja

Amniopunkcja to inwazyjne badanie genetyczne polegające na tym, że za pomocą specjalnie strzykawki pobiera się odpowiednią ilość płynu owodniowego, wkłuwając się przez brzuch kobiety w okolicach jej pępka. Badanie nazywane jest inwazyjnym, ponieważ w jego trakcie może dojść do poważnego naruszenia worka owodniowego, a w konsekwencji nawet do poronienia. Badanie to wykonuje się specjalistyczny w klinikach pomiędzy 14 a 20 tygodniem ciąży, a wskazaniem do jego wykonania jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych wad rozwojowych u dziecka. Amniopunkcja jest jedynym badaniem, które może potwierdzić to, że u dziecka doszło do pojawienia się poważnych wad. Jeżeli wynik amniopunkcji da to potwierdzenie, kobieta ma prawo decydować się na przerwanie ciąży.

Amniopunkcja cena

Amniopunkcja może być wykonana w ramach ubezpieczenia NFZ na zlecenie lekarza. Wtedy jest to badanie całkowicie bezpłatne, na którego wyniki trzeba czekać około 3 tygodnie. Często oczekiwanie na termin amniopunkcji do kolejnych kilka tygodni, dlatego duży odsetek osób decyduję się na badanie w prywatnych klinikach. Dzięki temu czas oczekiwania jest krótszy, a zatem przez krótszy okres rodzina jest pod wpływem bardzo silnego stresu.

Amniopunkcja cena w dużych miastach

Cena amniopunkcji zależy od kliniki, w której chce się ją wykonać. Najczęściej waha się ona w granicach 1300-2000 złotych, poza tym stosunkowo drogie badanie, na które warto zdecydować się w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Tak zresztą się dzieje i wiele osób nie wykonuje amniopunkcji bez naprawdę poważnych wskazań ze strony lekarza. Wyniki amniopunkcji mogą być podstawą do przerwania ciąży zgodnie z polskim prawem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here