Stres w ciąży w bardzo negatywny sposób wpływa zarówno na przyszłą mamę, jak i jej dziecko. Choć zrozumiały jest fakt, że przygotowanie do macierzyństwa podobnie jak sam okres ciąży oraz wizja zbliżającego się porodu mogą być powodem do zdenerwowania, w trosce o własne dobro powinnaś jak najmniej skupiać się na tym, co cię stresuje, jednocześnie szukając metod, które pozwoliłby ci się zrelaksować.

Możliwości masz naprawdę wiele. W zależności od tego, co lubisz i co przynosi ci odprężenie, możesz wybrać kilka z nich, dzięki którym na dobre przepędzisz złe myśli, pozbywając się stresu. Jeśli nie masz pomysłu, poniżej przedstawiamy kilka sposobów na skuteczne rozładowanie stresu w ciąży.

Stres w ciąży – powiedz mu NIE!

Nie od dziś wiadomo o tym, że stres w negatywny sposób wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, a przez to również codzienne funkcjonowanie. Jako przyszła mama nie możesz zapominać o tym, że to, co szkodzi tobie, szkodzi też twojemu dziecku. Stres a ciąża to bardzo niekorzystne połączenie. Dlatego musisz znaleźć sposób na to, by pozbyć się napięć i pozwolić sobie na pełny relaks. Co możesz zrobić? Wszystko zależy od tego, co sprawia ci przyjemność. Dla każdego słowo „relaks” oznacza bowiem coś innego.

Dobrą metodą na zrelaksowanie się jest aromaterapia. Moc eterycznych olejków jest naprawdę wielka i w realny sposób wpływa na nasze samopoczucie. Wybierz ulubiony zapach lub postaw na zapach, któremu przypisywane są właściwości kojące, jak np. lawenda. Wybrany olejek możesz umieścić w specjalnym kominku, za którego sprawą w subtelny sposób będzie unosił się w całym pomieszczeniu, lub wykorzystać go w formie kosmetyków przeznaczonych do kąpieli. Relaksacyjna kąpiel pozwoli ukoić nerwy i poczuć przyjemne odprężenie. Po kąpieli możesz zapalić świece, włączyć spokojną muzykę lub obejrzeć dobry film w towarzystwie partnera albo kogoś bliskiego. Taki relaksacyjny wieczór pozwoli rozładować stres i ułatwi zasypianie.

Stres a ciąża – postaw na ruch!

Dobrą metodą na stres w ciąży jest aktywność fizyczna – oczywiście dostosowana do stanu twojego zdrowia. Sport pomaga pozbyć się złej energii, skutecznie poprawiając samopoczucie. Możesz skorzystać z gotowych zestawów ćwiczeń dla ciężarnych lub udać się do fizjoterapeuty, który ułoży najlepszy dla ciebie zestaw ćwiczeń. Najlepiej postaw na ćwiczenia lekko rozciągające o charakterze relaksacyjnym. Pamiętaj, aby przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem opiekującym się tobą w okresie ciąży. Dzięki temu będziesz miała pewność, że to, co robisz, jest dla was w pełni bezpieczne.

Stres zostaw w domu!

Jeżeli nie potrafisz zrelaksować się w domu, zaplanuj krótki wyjazd. Lato to idealny czas na podróżowanie. Pozwól więc sobie na małe wakacje. Zmiana otoczenia pomoże ci zapomnieć o wszystkim, co cię stresuje. W nowym miejscu będziesz miała szansę odpocząć i zregenerować siły, pozbywając się napięć. Możesz pojechać w dobrze znane miejsce, które kojarzy ci się z pięknymi wspomnieniami, lub wybrać się tam, gdzie jeszcze nie byłaś, co pozwoli ci odkryć nowe zakątki. Zrezygnuj jednak z forsownych podróży. Postaw na relaks i błogie lenistwo. Przed wyjazdem skontaktuj się z lekarzem i upewnij, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, abyś mogła wybrać się na wakacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here