Odczuwanie strachu i poczucie lęku jest znane praktycznie każdemu człowiekowi. Bez względu na kondycję zdrowotną i status społeczny lęk jest obecny w naszym życiu.
zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/nerwica-lekowa-rozpoznac-objawy-nerwicy-lekowej/
Pytanie rodzi się wówczas jeżeli strach towarzyszy nam bardzo często i staje się uczuciem dominującym w naszym życiu. Jeżeli mamy takie przeświadczenie, są duże podstawy aby sądzić, że dotyka nas problem nerwicy lękowej, będącej schorzeniem kwalifikującym się do leczenia i diagnozy lekarskiej.
Nerwica lękowa – przyczyny
Większość specjalistów upatruje przyczyny nerwicy lękowej we wczesnym dzieciństwie, kiedy to kształtuje się jeszcze młody układ nerwowy. Dziecko jeszcze szczególnie chłonne na wszelkie bodźce jakie do niego docierają najczęściej z najbliższego otoczenia rodziców, dziadków rodzeństwa a także opiekunów.
Szczególnie trudne dla psychiki w tym okresie są wydarzenia trudne kojarzące się z traumą jaką może przeżywać dziecko. Mogą ją powodować sytuacje związane np. z rozwodem lub separacją rodziców, negatywną atmosferą w domu dziecka, kiedy to mimo pozornie dobrych relacji rodzice lub opiekunowie kłócą się miedzy sobą lub gdy dochodzi również bezpośrednio lub pośrednio do przemocy domowej.
Przemocy tej może doświadczać bezpośrednio młody człowiek, może też być pośrednim świadkiem wydarzeń, które będę właśnie w późniejszym życiu wpływać na jego zachowania, wybory i stan kondycji psychicznej.
Nerwica lękowa może więc objawiać się w postaci reakcji obronnej na negatywne sytuacje życiowe, w tym również śmierć lub wypadek bliskiej osoby ale również zbyt wygórowane oczekiwania otoczenia wobec dziecka i niemożność spełniania tych oczekiwań.
Nerwica lekowa u dzieci
Napięcie jakie jest powodowane przez niemoc związaną z brakiem akceptacji, również ze względu na odmienność jaką odczuwa dziecko również może powodować nerwicę lękową.
Dziecko narażone na ciągłą krytykę, drwiny i wyrzucenie poza nawias społeczności w której szuka akceptacji może powodować skrajne reakcje. Przejawiać się one będą np. agresją i buntem a z drugiej strony wycofaniem, zastraszeniem i ciągłym poczuciem ucieczki.
Stan nerwicy lękowej występujący w dorosłym życiu w ciągłym natężeniu powinien być poddany ekspertyzie lekarza psychologa. Najczęściej stosuje się terapię behawioralną, która pozwala oswoić codzienne sytuację, które dla zdrowej osoby nie powinny powodować lęku.
Proces ten jest jednak długotrwały, może trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat. W skrajnych przypadkach wymagane jest wsparcie farmakologiczne.
Przeczytaj też: http://www.skarbykaszub.pl/sposoby-na-grype-jelitowa/