Osoba, która płaci VAT zwana jest płatnikiem VAT lub vatowcem. Bycie vatowcem posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto jest rozważyć kwestię zgłoszenia się do płatności VAT wcześniej, zanim osiągniemy wymagany próg przychodu, który wymaga od nas zgłoszenia do rejestracji. Wcześniej, warto jednak poznać wady i zalety płynące z tego rozwiązania. Jesteście ciekawi?
Przeczytaj też: http://ventureday.pl/vatowiec-wady-i-zalety-tego-rozwiazania/
Jakie są zalety bycia vatowcem?
Bycie vatowcem opłaca się nawet w przypadku bycia mniejszym przedsiębiorcą. Do głównych zalet tego możemy zaliczyć między innymi zwiększone możliwości biznesowe. Kiedy współpracujemy z innymi podatnikami VAT jesteśmy lepiej postrzegani biznesowo. Nasi kontrahenci będą mogli odliczyć VAT od naszych towarów i usług. Bycie vatowcem daje nam również większe możliwości przetargowe. Istotny jest bowiem rzeczywisty koszt usługi netto. Dodatkowo mamy też możliwość pomniejszenia produktu należnego, poprzez odliczenie VATu naliczonego. Ogromną zaletą bycia vatowcem jest oszczędność. Nawet w przypadku, kiedy ponosimy małe koszty prowadzenia działalności, możliwe jest zaoszczędzenie pewnych kwot.
Wady bycia płatnikiem VAT
Bycie płatnikiem VAT Posiada również swoje wady. Do nich należy zaliczyć wypełnianie na bieżąco formalności, które związane są z obsługą VAT. Są to między innymi składanie deklaracji VAT, prowadzenie ewidencji VAT, składanie co miesiąc jednolitego pliku kontrolnego. Kolejną wadą jest również dbałość o prawidłowość rozliczeń. Każda nieprawidłowość w dokumentach może doprowadzić do zakwestionowanie prawa do odliczenia VAT-u oraz kontroli z urzędu. Dodatkowo Jaką wadę należy wymienić konieczność znajomości zmieniających się przepisów.
Kto ma możliwość zwolnienia z podatku VAT?
Możliwość skorzystania z podmiotowego zwolnienia VAT posiadają podmioty, których przychody ze sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym Nie przekroczyły kwoty 200 000 zł netto. Takimi obowiązuje od 2017 roku w związku z nowelizacją przepisów ustawy o VAT i jest nadal aktualne w 2020 roku. Według tej ulgi przysługuje podatnikom którzy w danym roku rozpoczynają prowadzenie działalności, a także jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzenia działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł.
Zobacz też: http://www.skarbykaszub.pl/czym-jest-i-jakie-sa-stawki-podatku-vat/