Przyjemny poranek jest często gwarancją dobrego dnia, dlatego warto wstać kilka minut wcześniej i… spędzić chwilę przy filiżance ulubionej kawy. Już 43 proc. dorosłych Polaków pije regularnie czarny napój o poranku. To rytuał, z którego za nic nie chcemy zrezygnować. Dlaczego picie kawy jest dla nas tak ważne właśnie w godzinach porannych?

Kawa o poranku to już codzienność

Ciężko nam sobie wyobrazić początek dnia bez filiżanki ulubionej kawy… Podobne wnioski dotyczące zwyczaju picia czarnego napoju o poranku prezentuje Food Research Institute. Instytut ten wskazuje, że w Polsce kawę regularnie pije 70 proc. osób, a 50 proc. rozpoczyna każdy dzień od tego napoju. Już co szósty Polak pije więcej niż jeden kubek kawy dziennie, a rocznie konsumuje ponad 500 porcji aromatycznego napoju. W ciągu ostatniej dekady spożycie tego naparu w Polsce wzrosło o ponad 80 proc., a wartość rynku tego produktu przekracza 5,5 mld zł, co w rezultacie sprawia, że statystyczny Polak wypija napój z około 3 kg ziaren kawy rocznie.

Jak zrobić kawę latte i inne rodzaje kawy?

Skoro kawa towarzyszy nam tak często, dobrze jest wiedzieć, jak ja przyrządzić. Różne odsłony czarnego napoju można przygotować samodzielnie, ale trzeba znać arkana sztuki, które poznali bariści. Kawa powinna być możliwie jak najlepszej jakości. Aromatyczne ziarna muszą być świeżo palone, czyli mieć nie mniej niż dwa tygodnie od wypalenia i nie więcej niż 3-4 miesiące po nim.

Istotne jest to, jak kawa jest przechowywana. Nie można jej trzymać w lodówce, a otwarte opakowanie należy zużyć w ciągu 2-3 dni od momentu otwarcia. Kawę przechowujemy więc w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Kluczem do sukcesu przy przyrządzaniu napojów kawowych jest dobrej jakości woda, najlepiej filtrowana.

Espresso to mocna, aromatyczna, esencjonalna kawa czarna z kremową pianką, obowiązkowo serwowana w małych, ceramicznych filiżankach. Często można spotkać się z podawaniem espresso ze szklanką wody – służy ona do przepłukania i oczyszczenia kubków smakowych przed skosztowaniem kawy. Espresso nie jest tak łatwe w przygotowaniu, jak mogłoby się wydawać. Wymaga zarówno wody w odpowiedniej temperaturze, jak i dobrej ilości i jakości kawy oraz właściwego ciśnienia.

Na bazie aromatycznego espresso możemy przegotować także latte. Caffè latte podawane jest najczęściej w wysokich szklankach lub filiżankach. Aby przyrządzić pyszną mleczną kawę, do pojedynczego lub podwójnego espresso dolewa się porcją ciepłego, spienionego mleka.

Espresso to także baza delikatnego cappuccino, które powstaje z połączenia esencji z gorącym, spienionym mlekiem w proporcji pół na pół.

Aromatyczna kawa w zasięgu ręki

Zalanie kawy sypanej wrzątkiem, dodanie cukru i zamieszanie to oczywiście nic trudnego. Nie jest to jednak jedyna kawa, jaką Polacy chętnie wypijają, i to nie tylko w godzinach porannych. Pyszną, aromatyczną i dodającą energii espresso, delikatne cappuccino czy latte można przyrządzać ręcznie, ale o wiele łatwiej to zrobić z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Świetnie sprawdzi się ekspres na kapsułki – na przykład NESCAFÉ Dolce Gusto. Po wybraniu odpowiedniej opcji na ekspresie i włożeniu kapsułki urządzenie wykona za nas całą pracę, a my będziemy mogli rozkoszować się chwilą przerwy z ulubioną kawą w ręku.

Kawa podbija serca Polaków. Jak wynika z przytoczonych wyżej badań, chętnie eksperymentujemy ze smakiem i aromatem, dlatego dobrze jest mieć pod ręką sprzęt, który pozwoli na więcej!

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here