Jesteś na etapie zakładania działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z prowadzeniem całej księgowości i pilnowaniem wszystkich formalności związanych z własną firmą? Rozważasz samodzielne prowadzenie wszystkich czynności związanych z księgowością i rachunkowością albo oddanie tego zadania w ręce specjalistów.

Formularz CEIDG

Rozpoczynanie działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym i trudnym zadaniem. Od paru lat Urzędy wychodzą naprzeciw początkującym przedsiębiorcom i coraz bardziej upraszczają formalności związane z rozpoczynaniem własnej działalności. Pierwszym z udogodnień jest możliwość załatwienia większości formalności bez wychodzenia z domu, przez Internet. Dzięki dostępnej instrukcji wypełniania formularza CEIDG, z łatwością poradzimy sobie z dokonaniem wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zanim zabierzemy się za wypełnianie wniosku CEIDG trzeba zajrzeć do Polskiej Klasyfikacji Działalności. W tym spisie znajdziemy tak zwane kody PKD, które opisują czym się będzie zajmować nowo powstała firma. Jeśli już znajdziemy właściwie określające naszą działalność kody, to będą one potrzebne do wpisania ich w odpowiednie rubryki w formularzu CEIDG. Kolejną decyzją, którą trzeba podjąć przed wypisaniem wniosku jest wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jeśli już wiemy, że nie będziemy samodzielnie prowadzić dokumentacji finansowej, to we wniosku wskazujemy biuro księgowe, z którym będziemy współpracować, na przykład dane biura Everte. Jeśli na tym etapie planujemy prowadzić samodzielnie dokumentację, to taką opcję zaznaczamy we wniosku CEIDG. Jeśli chodzi o NIP to nasz numer, który mieliśmy nadany jako osobie fizycznej, staje się w momencie powstania firmy jej numerem. Jeśli chodzi o dokumenty do ZUS oraz ewentualny dokument do Urzędu Skarbowego, który określa, czy chcemy być czynnym podatnikiem VAT, możemy to wypełnić razem z wnioskiem CEIDG. W tym wniosku podajemy również informacje dotyczące firmowego konta bankowego.

Skorzystanie z porady biura

Wypełnienie druków niezbędnych do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności jest zadaniem, z którym w obecnych czasach poradzi sobie ktoś, kto nie zna się na księgowości. Czasami jednak zanim wypiszemy tak ważny druk jakim jest CEIDG, to dobrze skonsultować się z osobami, które poradzą nam chociażby na jaką formę opodatkowania się zdecydować. Do wyboru przed nowymi przedsiębiorcami są między innymi ogólne zasady opodatkowania, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Biuro rachunkowe Warszawa pomoże nam rozważyć zalety i wady każdego z wyborów i zdecydować się na najlepszą dla nas opcję. Czasami po rozmowie z księgową, może okazać się, że za niewielkie pieniądze możemy pozbyć się stresów związanych z comiesięcznym księgowaniem faktur.

Mimo tego, że istnieją różne programy do prowadzenia księgowości oraz udogodnienia zapewnione przez Urzędy, to czasami, żeby zaoszczędzić sobie stresów, dobrym pomysłem okazuje się powierzenie prowadzenia spraw związanych z dokumentacją finansową sprawdzonej księgowej.

Po więcej ciekawostek na temat prowadzenia działalności gospodarczej zapraszamy do serwisu https://aldimex.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here