Kuchnia azjatycka zdecydowanie różni się od tradycyjnych zachodnich potraw. Smak dania z ryby w wersji japońskiej będzie na pewno bardziej intensywny. Można oczywiście wybrać tradycyjne przepisy i dostosować do własnego smaku. Oto trzy doskonałe potrawy, które z pewnością przypadną do gustu całej rodzinie.
Łosoś w galarecie
Łosoś to popularna ryba we wschodniej Azji. Już na dobre zakorzeniła się w polskiej tradycji kulinarnej. Mięso łososia jest bardzo soczyste i wyraziste w smaku. Doskonale smakuje w galarecie z dodatkiem warzyw. Przepis na łososia w galarecie jest bardzo prosty – wystarczy przygotować następujące składniki:
- żelatyna (2 łyżki)
- Rosół drobiowy WINIARY (pół kostki)
- filety z łososia bez skóry (300 g)
- plastry marchewki blanszowane/sparzone (80 g)
- papryka świeża (80 g)
- groszek zielony mrożony (80 g)
- liście szpinaku blanszowane/sparzone (80 g)
- przyprawy do smaku
W pierwszej kolejności należy przygotować wywar z rosołu drobiowego i 200 ml wody. Żelatynę moczymy w 50 ml zimnej wody i dodajemy do wywaru. Gotujemy go do momentu całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Warto cały czas mieszać, aby żelatyna nie przywarła do dna garnka. Filety łososia kroimy w kwadraty, dodajemy sok z cytryny, sól i pieprz. Rybę smażymy na patelni do zarumienienia. Następnie marchewkę i paprykę kroimy w kostkę i łączymy z rozmrożonym groszkiem i drobno pokrojonym szpinakiem.
W tym przepisie można wykorzystać małą formę do pasztetu, do której wlewamy cienką warstwę galarety. Na dnie układamy na przemian warzywa i ostudzonego łososia, za każdym razem podlewamy galaretką i chłodzimy, aby lekko stężała. Należy ją postawić w chłodnym miejscu do całkowitego ścięcia. Galaretkę z łososiem można pokroić na plastry i podawać na przykład z sosem tatarskim.
Ryba po japońsku
Ryba po japońsku w cieście naleśnikowym to prawdziwa poezja smaków i aromatów. Do przygotowania dania będziemy potrzebowali poniższych składników:
- filet z mintaja (500 g)
- Sos Azjatycki słodko-pikantny WINIARY
- keczup łagodny (2 łyżki)
- czerwona papryka marynowana (1 duża sztuka)
- ogórki konserwowe (4 sztuki)
- cebula mała (1 sztuka)
- olej (1/3 szklanki)
- ostra papryka w proszku (pół łyżeczki)
- cukier (1 łyżeczka)
- sól i pieprz
Składniki na ciasto naleśnikowe
- mleko 3,2% (pół szklanki)
- proszek do pieczenia (pół łyżeczki)
- woda (pół szklanki)
- jajko (1 sztuka)
- mąka pszenna (1 szklanka)
- oliwa z oliwek (2 łyżki)
- sól (pół łyżeczki)
W pierwszej kolejności przygotowujemy ciasto naleśnikowe z podanych składników. Następnie kroimy filet z mintaja w kostkę około 2×2 cm, oprószamy mąką pszenną, solą i pieprzem. Kawałki ryby moczymy w cieście naleśnikowym i smażymy na dobrze rozgrzanym oleju. Paprykę i ogórka kroimy w słupki, cebulę w cienkie piórka i dodajemy do pozostałych warzyw. Następnie należy zagotować w garnku szklankę wody z octem, olejem, cukrem oraz szczyptą soli. Dodajemy Sos Azjatycki słodko-pikantny WINIARY, ostrą paprykę i dokładnie mieszamy.
W szklanym naczyniu układamy na przemian warzywa, następnie kilka kawałków ryby i tak do wyczerpania składników. Całość polewamy ciepłą zalewą. Rybę można podawać zarówno na ciepło, jak i zimno. Najlepiej smakuje na drugi dzień, gdy wszystkie smaki i aromaty się „przegryzą”.
Sałatka ryżowa z tuńczykiem i jajkiem
Tuńczyk to również popularna ryba w Japonii, która doskonale smakuje z ryżem. Do przygotowania dania będziemy potrzebować następujących składników:
- ryż (250 g)
- tuńczyk (1 puszka)
- majonez (3 łyżki)
- keczupu (3 łyżki)
- szczypiorek (1 pęczek)
- rzodkiewka (6 sztuk)
- jajka (8 sztuk)
- ogórek konserwowy (4 sztuki)
- sól i pieprz
Jajka gotujemy na twardo, a ryż według przepisu podanego na opakowaniu. Rzodkiewkę, ogórki i jajka rozdrabniamy i dodajemy do ryżu. Tuńczyka z puszki należy przecedzić na sitku i wrzucić do miski. Sałatkę doprawiamy majonezem, ketchupem, przyprawami i mieszamy. Gotowe!