Większość zawodów i branż z biegiem lat zmienia nieco swoją specyfikę. Zmieniają się warunki pracy, a związane jest to z rozwojem wiedzy i technologii. Trudno wskazać zawód, w którym wykorzystywałoby się obecnie takie same narzędzia, jak 50 lat temu. Działa to oczywiście na korzyść -praca staje się łatwiejsza, zwiększają się nasze możliwości. Tym bardziej docenić należy to w przypadku takich zawodów, jakim jest strażak. Z jakich narzędzi, które zawdzięczamy rozwojowi technologicznemu, korzysta w swojej codziennej pracy strażak?

Narzędzia hydrauliczne

Współczesny przemysł i wiele maszyn, w tym wykorzystywanych w straży pożarnej, nie mogłoby funkcjonować, gdyby nie napęd hydrauliczny. Obecna technika hydrauliczna oferuje rozwiązania, które wykorzystywane są niemal w każdej branży. W przypadku strażaków, profesjonalne narzędzia hydrauliczne, z jakich korzystają, to m.in. agregaty hydrauliczne, nożyce, lewary, czy hydrauliczne zestawy podnoszące. Dzięki narzędziom takim, jak te, strażak jest w stanie np. rozciąć poszczególne elementy samochodu po wypadku, aby dostać się do osób poszkodowanych. Ich zastosowanie ma więc realny wpływ na wiele uratowanych ludzkich żyć.

Prądownice strażackie

Coraz bardziej zróżnicowaną dziedziną jest kategoria prądownic. Prądownice strażackie są narzędziami, które służą do nadania prądowi wody odpowiedniego kształtu i kierunku. Dzięki temu, mówiąc wprost, bez wnikania w szczegóły techniczne poszczególnych modeli, prądownica pozwala dopasować prąd wody do sytuacji, charakteru pożaru, czy miejsca, w jakim odbywa się akcja. Obecnie coraz bardziej rozpowszechniają się np. prądownice uniwersalne, co daje strażakom możliwość jeszcze skuteczniejszej pracy.

Poduszki wysokociśnieniowe

Nowoczesnym osiągnięciem technicznym w strażactwie są poduszki wysokociśnieniowe. Służą do podnoszenia, przesuwania, czy naciskania dużych, ciężkich obiektów, których waga wynosi nawet kilkadziesiąt ton. Jest to osiągnięcie nowoczesne, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się np. kevlar, czyli niezwykle wytrzymały materiał stosowany np. w kamizelkach kuloodpornych, który jest wynikiem pracy naukowców ostatnich kilkudziesięciu lat, a jego zastosowanie staje się dopiero coraz powszechniejsze.

Rozwój technologii ma oczywiście zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pomimo wielu jego minusów, których nie da się nie zauważyć, w dziedzinach życia dotyczących ratowania życia i zawodach takich, jak zawód strażaka, rozwojowi temu zawdzięczamy bardzo wiele – być może niejednej czytającej osoby nie byłoby już na świecie, gdyby nie któreś z opisywanych powyżej narzędzi. Znajdziesz je w sklepie Strefa 998.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here