Wysypka na ciele dziecka zawsze wzbudza niepokój rodziców, szczególnie tych świeżoupieczonych. Wysypka może być spowodowana zwykłą drobnostkę. Należy pamiętać o tym, że skóra maluszka jest bardzo wrażliwa – mogła zostać podrażniona np. przez śpioszki, które wcześniej wyprane zostały w nieodpowiednim proszku lub zmiany wywołał po prostu pot.

Skąd ta wysypka

Wysypka jest często sygnałem tego, ze być może w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego, dlatego mimo wszystko, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Zmiany skórne mogą świadczyć np. o alergii lub o zakażeniu bakteryjnym. Wysypka skórna może też być początkiem chorób zakaźnych takich jak: różyczka, ospa wietrzna, odra – o zarażenie nie trudno, choroby te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, wystarczy nawet krótkotrwały kontakt z osobą zakażoną. Należy zatem nie zapominać o szczepieniach!

Prawidłowa diagnoza

Podczas badania dziecka należy także zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, które często towarzyszom wysypkom. Pamiętaj aby powiedzieć lekarzowi o występującej gorączce, wykwitom skórnym, swędzeniu, o czasie kiedy zaczęły się rozprzestrzeniać, w jakim momencie wysypka przybrała na sile – jest to gro bardzo ważnych informacji.

Najczęstszą występującą wysypką u małych dzieci i niemowląt jest niegroźna pokrzywka alergiczna – jest ona wywołana kontaktem organizmu z alegrenem. Zmiany mają kształt bąbli o gładkiej powierzchni z wyraźnie zarysowaną granicą, miejsce objęte pokrzywką jest cieplejsze i swędzące.

Zwróć uwagę na środki, w których pierzesz ubranka – proszki do prania, płyny do płukania, preparaty zmiękczające; kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci, materiał z jakiego wykonane są ubranka – to one najczęściej wywołują pokrzywkę.

co może oznaczać wysypka u dziecka

Jak sobie radzić z groźniej wyglądającymi wysypkami?

Maluchy poniżej 4 roku życia często atakowane są przez tzw. gorączkę trzydniową lub inaczej rumień nagły. Wysoka temperatura utrzymuje się od 3 do 5 dni; w skrajnych przypadkach może ona osiągnąć 40’C i wywoływać drgawki – podawaj dziecku leki, które obniżą gorączkę, rób zimne okłady, warto również skonsultować się z lekarzem.

Inne objawy, które towarzyszą rumieniowi nagłemu to: bóle głowy, bóle gardła, zatkany nos, katar, biegunki. Można je zatem łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

Kiedy gorączka nieco spodnie a dziecko na ciele dziecka pojawi się drobna wysypka, wykwity będą przypominały te występujące przy różyczce. Spokojnie, ustąpią po ok. 3 dniach.

Kolejną chorobą, która wywołuje wysypkę na dziele dziecka jest oczywiście popularna wśród chorób zakaźnych różyczka. Małe dzieci przechodzą ją stosunkowo szybko i łagodnie. Objawy pojawiające się przy różyczce to m.in. powiększone węzły chłonne na szyi i za uszami, objawy przypominające przeziębienie, gorączka, rzadko występuje delikatne zapalenie spojówek. Czerwone zmiany skórne powinny zanikać po ok.3 dniach.

Następna jest oczywiście odra. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ niesie ze sobą groźne powikłania, które najczęściej dotyczą układu oddechowego i nerwowego. Zanim na ciele dziecka zauważysz charakterystyczną wysypkę, kilka dni wcześniej pojawią się objawy występujące przy infekcji górnych dróg oddechowych a także wzmożona nadwrażliwość na światło. Wysypka będzie miała postać grudek, plam a towarzyszyć im będzie gorączka. Na szczęście współcześnie możemy skorzystać ze szczepienia przeciwko odrze.

Ospa – najczęściej występująca choroba zakaźna wśród małych dzieci. Objawy w początkowym stadium choroby to: dokuczliwe bóle mięśni, bóle głowy i brzucha. Po ok. 2 dniach pojawiają się także wykwity – plamki, grudki, które po pewnym czasie zamienią się w wypełnione płynem pęcherze a następnie w krosty. Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów ospy jest swędzenie. Niestety, jeśli dziecko będzie się drapać, to na jego ciele pozostaną nieestetyczne blizny.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here