Whisky, whiskey – nazwy te są często stosowane zamiennie, warto jednak pamiętać, że whisky jest trunkiem pochodzącym przede wszystkim z Anglii, Szkocji i Japonii, a whiskey kojarzy się przede wszystkim z Irlandią i Stanami Zjednoczonymi, a także Kanadą. Whiskey można nazywać whisky, ale niejeden koneser „szkockiej” oburzyłby się, gdyby nazwać jego ukochany napój „whiskey”. Co warto wiedzieć o amerykańskiej whisky? Jakie są jej najważniejsze odmiany?

Produkcja amerykańskiej whisky

Produkcja whisky amerykańskiej przebiega podobnie, jak w przypadku europejskich i innych odmian. Do uzyskania trunku konieczny jest słód zbożowy i odpowiedni proces fermentacji – główne różnice polegają na zastosowanych zbożach i technologii suszenia.

Najbardziej znaną amerykańską whiskey jest bourbon. Powstaje on z mieszanki zbóż, w której przynajmniej połowę musi stanowić kukurydza. Tak przygotowaną mieszankę poddaje się fermentacji, a następnie destylacji. Ważnym elementem produkcji bourbona jest leżakowanie w dębowych beczkach – zgodnie z przepisami burbon leżakowany dwa latam może nosić nazwę straight bourbon, a leżakowany krócej niż cztery lata musi mieć podaną informację o tym, jak długo był beczkowany.

Warto wiedzieć, że najmniejsza różnica w technologii może stanowić o tym, z jakim rodzajem whiskey mamy do czynienia. Na przykład Tennessee whiskey powstaje niemal identycznie, jak bourbon – różnica polega na tym, że Tennessee jest dodatkowo filtrowana przez grubą warstwę węgla drzewnego.

Dlaczego amerykańska whiskey jest tak popularna?

Szczegółowe informacje na temat powstawania amerykańskich whiskey można znaleźć np. na stronie https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Na czym jednak polega fenomen popularności tego trunku?

Z pewnością dużą rolę odgrywa kultura. Whiskey jest charakterystycznym elementem amerykańskiej kultury – trudno wyobrazić sobie choćby western, w którym nie pojawiłaby się choć na chwilę. Do popularności whiskey z pewnością przyczynili się też muzycy, tacy jak Frank Sinatra czy Lemmy Kilmister.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here