Proces zdejmowania soczewek kontaktowych dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sposobem korygowania wzroku, może wydawać się trudny. W rzeczywistości jednak jest on banalnie prosty, a wszelkie trudności związane są raczej z oporami psychicznymi przed wyobrażeniem sobie dotykania powierzchni oka. Przełamanie tej bariery lęku następuje bardzo szybko pod okiem lekarza w gabinecie okulistycznym lub u optometrysty, którzy pokazują cały proces zakładania i zdejmowania soczewek, dbając przy tym o poczucie bezpieczeństwa i komfort pacjenta. Jak wygląda zdejmowanie soczewek na co dzień – radzimy razem z marką Acuvue, renomowanym producentem soczewek kontaktowych pozwalających na skorygowanie różnych wad wzroku: krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu czy też prezbiopii.

Jak przygotować się do zdejmowania soczewek?

Zdejmowanie soczewek i ich zakładanie za każdym razem musimy poprzedzić starannym umyciem rąk. Do tego celu najlepiej sprawdza się mydło nieperfumowane, delikatne i niepodrażniające skóry. Po umyciu i opłukaniu rąk, osuszamy je, najlepiej niestrzępiącym się ręcznikiem i przystępujemy do zdejmowania lub zakładania soczewek. Warto wdrożyć u siebie zwyczaj zaczynania tego procesu zawsze od tego samego oka. Dzięki temu nie pomylimy się przy wkładaniu soczewek do pojemnika, w którym je przechowujemy. Kierujemy wzrok ku górze i przytrzymujemy delikatnie dolną powiekę środkowym palcem jednej ręki – szczegółowe informacje znajdziemy na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Palec wskazujący należy przybliżać do oka, aż dotkniemy nim dolnej krawędzi soczewki kontaktowej i delikatnie zsuniemy ją na dół, do białej części oka. Następnie używając kciuka i palca wskazującego delikatnie ściskamy soczewkę i wyjmujemy ją z oka. W przypadku soczewek jednodniowych wyrzucamy je po prostu do kosza na śmieci. Soczewkę dwutygodniową należy natomiast umieścić w zagłębieniu dłoni i polać kilkoma kroplami płynu dezynfekującego. Pocierając soczewkę opuszkiem palca, usuwamy z niej zabrudzenia i osady pozostające w ciągu dnia na jej powierzchni, a następnie tym samym płynem opłukujemy ją. Na koniec umieszczamy soczewkę w sterylnym pojemniku do ich przechowywania i zanurzamy w płynie dezynfekująco-czyszczącym. Pamiętajmy przy tym, aby nigdy nie używać ani do czyszczenia, ani do przechowywania soczewek kontaktowych zwykłej wody z kranu. Mogą się w niej znajdować bowiem bakterie czy zanieczyszczenia, które przyczynią się do podrażnienia oczu po założeniu takich soczewek, a nawet poważniejszych stanów zapalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here