Badanie EKG z procedurą pomiaru aktywności elektrycznej mięśnia sercowego, które może zmienić się w przebiegu wielu schorzeń serca. Impuls zostaje zarejestrowany Dzięki elektrodą, które rozmieszczone są na ciele pacjenta i umożliwiają uzyskanie charakterystycznego zapisu aktywności elektrycznej serca. Na czym dokładnie polega badanie EKG? Jakie są wskazania do wykonania takiego badania? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/elektrokardiogram-ekg-podstawowe-badanie-serca/ 

EKG– na czym polega? 

Elektrokardiogram (EKG) to jedno z najprostszych i najszybszych testów, które stosowany jest do oceny pracy serca. Elektrody są to małe, plastikowe plamy, które przyklejają się do skóry. Są one umieszczane w niektórych miejscach na klatce piersiowej, ramionach oraz nogach. Elektrody te połączone są z ciałem do maszyny EKG przy pomocy przewodów ołowiowych. Aktywność elektryczna serca następnie mierzona jest, interpretowany oraz drukowana do odczytu. 

Jakie są wskazania do wykonania badania EKG? 

Badanie EKG może być wykonany w celach diagnozowania schorzeń serca, a także monitorowania efektywności leczenia. Najczęstszym wskazaniami do wykonania EKG są: 

  • zdiagnozowany przyczyny bólu w klatce piersiowej 
  • pojawienie się objawów mogących sugerować zaburzenia pracy serca – duszność, silne zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia, kołatanie serca, nadciśnienie 
  • ocena ogólnego stanu zdrowia pracy serca przed zabiegiem lub operacją 
  • ocena w jaki sposób działa wszczepiony rozrusznik serca 
  • monitorowanie skuteczności farmakoterapii 

Co więcej u osób powyżej 45 roku życia badanie EKG powinno być wykonywane w celach profilaktycznych. 

W jaki sposób przygotować się do badania EKG? 

Badanie EKG nie musi być wykonany na czczo, ponieważ nie ma ograniczeń dotyczących spożywanie jakichkolwiek płynów posiłków przed badaniem. W badaniu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, ponieważ może przyspieszyć to częstość pracy serca. Na pięć minut przed badaniem aktywność fizyczna należy ograniczyć do całkowitego minimum. Dzień przed badaniem należy unikać alkoholu oraz innych używek. Należy też poinformować lekarza zażywanych lekach, ponieważ mogą one wpłynąć na przebieg badania oraz jego interpretację. 

Jakie są przeciwwskazania do badania EEG? 

Badanie EKG jest nieinwazyjna procedura, W przebiegu których nie pojawiają się żadne przeciwwskazania. Badanie może być wykonane u każdego pacjenta, bez względu na stan jego zdrowia, ciężko do mnie jest nawet rozrusznik serca. Nie ma ponadto ryzyka wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych po wykonaniu takiego badania. 

Zobacz też: http://www.skarbykaszub.pl/doppler-usg-czym-jest-i-jakie-sa-wskazania-do-jego-wykonania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here