Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym w Polsce ubezpieczeniem komunikacyjnym. Należy je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a za uchybienie czekać może wysoka kara. Co dzieje się w przypadku, gdy samochód zostanie sprzedany nowemu właścicielowi, a polisa wciąż obowiązuje? Czy można z niej zrezygnować? Czy jest możliwość korzystania z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela?

Kiedy należy przekazać ubezpieczycielowi informację o sprzedaży pojazdu?

Sprzedawca samochodu musi poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu w ciągu 14 dni od podpisania umowy. To bardzo ważne nie tylko ze względu na obowiązek prawny. Jeśli okres ubezpieczenia dobiega końca, brak informacji skierowanej do ubezpieczyciela skutkować będzie automatycznym przedłużeniem polisy, co narazi poprzedniego właściciela auta na niepotrzebne koszty. W jaki sposób poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu? Każdy z ubezpieczycieli prowadzi w tym zakresie nieco inną politykę, dlatego warto zapoznać się z nią na stronie internetowej towarzystwa lub po prostu zadzwonić na infolinię w celu zdobycia informacji.

Korzystanie z wykupionej przez poprzedniego właściciela polisy OC

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba nabywająca auto korzystała dalej z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela, również w sytuacji, gdy do upływu jego terminu ważności pozostało jeszcze wiele miesięcy. Czy to się opłaca? Na to pytanie nie istnieje jedna odpowiedź. Każdemu kierowcy przysługują bowiem inne zniżki ze względu na bezszkodową jazdę, wiek, miejsce zamieszkania czy długość posiadania prawa jazdy. Z tego względu decydując się na dalsze korzystanie z obecnej polisy OC należy liczyć się z rekalkulacją stawki. Może się więc okazać, że nowy właściciel auta zapłaci więcej, ale tego typu oferta zazwyczaj bywa dla niego korzystna w stosunku do nowej polisy OC. Należy jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza wysokość składki na ubezpieczenie OC według własnych algorytmów. Sytuacja nie jest więc jednoznaczna, a przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najlepiej dokonać tego bez wychodzenia z domu przy pomocy internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego, takiego jak KioskPolis, który dostępny jest pod adresem: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ac/.

Jeśli nowy właściciel pojazdu zamierza dodatkowo wykupić ubezpieczenie AC, zmiana ubezpieczyciela może okazać się tym bardziej korzystna, ponieważ zakup obu polis w pakiecie i przez internet zawsze jest tańszy.

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Sama rezygnacja z ubezpieczenia OC nie jest skomplikowaną procedurą i można zdecydować się na nią w dowolnym momencie. Zależnie od sposobu składania wypowiedzenia, będzie miało ono skutki prawne w dniu wskazanym w tym dokumencie lub z datą jego nadania, jeżeli decydujemy się na wysłanie go pocztą lub kurierem. To rozwiązanie korzystne szczególnie dla nabywców aut, którzy mogą obawiać się niekorzystnych warunków wynikających z kalkulacji stawki OC.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here