Gady coraz częściej towarzyszą wielu rodzinom w ich codziennym życiu. To ciekawa alternatywa dla psa czy kota. Jak to jednak jest z ich hodowaniem? Decydujemy się na ich hodowanie, ponieważ wydaje nam się, że nie wymagają od nas tyle zaangażowania i uwagi co inne domowe zwierzaki. Czy aby na pewno tak jest?

Przeczytaj też: https://www.um.pl/gady-idealne-zwierzatko-domowe-czy-wymagajacy-osobnik/

Jakie wymagania mają gady jako domowe zwierzęta?

Gady z pewnością nie wymagają od nas takiej opieki i pielęgnacji, jak na przykład czworonogi. Nie musimy się z nimi bawić i wymyślać im rozrywek. Tak naprawdę nie potrzebują nawet naszego towarzystwa. Są też takie gatunki, jak na przykład niektóre węże, które karmić wystarczy raz w tygodniu. Takie zwierzę to skarb, jeśli często nie ma nas w domu. Jednak do opieki nad gadem musisz wyposażyć się w wiedzę i umiejętności. Wówczas będziesz ją sprawować prawidłowo.

Każdy gatunek gadów ma inne potrzeby. Większość z nich jednak nie potrafi regulować temperatury własnego ciała i dlatego to od nas zależy zapewnienie im właściwych warunków bytowych także pod tym względem. Równie istotne są zakresy wilgotności, które sprzyjają ich gadziej naturze. Wbrew pozorom nie jest takie proste, aby właściwie dopasować warunki do danego gatunku. Tymczasem nawet właściwe oświetlenie ma tutaj ogromne znaczenie. Dlatego też zanim zdecydujesz się na gada, dokładnie sprawdź, czego wymaga ten, którego chciałbyś zakupić i upewnij się, że jesteś w stanie zapewnić mu dokładnie takie warunki, jakich potrzebuje. W tym celu warto zasięgnąć również porady właścicieli innych gadów tego gatunku i z pewnością pomocna okaże się również rozmowa z weterynarzem.

O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup gada?

Pamiętaj, że od tego z jakiego rodzaju gadem masz do czynienia, będzie on wymagał również odpowiedniej klatki, terrarium lub gałęzi. Niektóre z nich bardzo lubią się wspinać, inne preferują płaskie powierzchnie. Jeszcze inne wolą kąpać się w wodzie, a niektóre preferują piasek, w którym będą się chować i kopać dołki.

Kolejna kwestia to gadzia dieta. Węże jedzą mięso myszy i szczurów. Czy jesteś pewien, że będziesz chciał im je podawać? Upewnij się więc, że jesteś w stanie swojemu nowemu domowemu zwierzakowi pod tym względem zaoferować wszystko, czego on tak naprawdę potrzebuje.

I najważniejsze: czy gad na pewno pasuje do Twojego stylu życia? Z pewnością mogą być alternatywą dla każdego, kto jest uczulony na sierść. Jednak pamiętaj o tym, że naprawdę dużo musisz dowiedzieć się na temat opieki nad gadem, aby wykonywać ją prawidłowo. Ponadto weź pod uwagę również jego długość życia oraz to, jak duże może urosnąć. Wielki 80 cm legwan jest naprawdę trudny w obsłudze.

Zobacz też: http://www.skarbykaszub.pl/tych-lekow-nie-podawaj-zwierzakom/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here