Większość dzieci marzy o tym, by mieć w domu jakieś zwierzątko. Często proszą rodziców, by kupili psa, kota, chomika czy świnkę morską. Wielu rodziców nie jest przekonanych do tego pomysłu. Posiadanie zwierzęcia zawsze oznacza nowe obowiązki.

Tymczasem zwierzak w domu to inwestycja w rozwój dziecka. Dzięki posiadaniu zwierzęcia dziecko uczy się opiekuńczości, obowiązkowości, cierpliwości, wytrwałości, systematyczności, a przede wszystkim odpowiedzialności. Zwierzątko trzeba nakarmić, napoić, dbać o nie, pielęgnować je, sprzątać po nim, psa trzeba wyprowadzać na spacery.

Obecność zwierzęcia uczy też tolerancji, empatii, rozwija wrażliwość. Maluch uczy się, co to znaczy kochać, współczuć, rozumieć innych, poświęcać swoją uwagę, czas i pieniądze. Dziecko wychowujące się w domu, w którym są zwierzęta, zdecydowanie lepiej rozwija się emocjonalnie i społecznie. Łatwiej odnajduje się w grupie rówieśniczej, łatwiej nawiązuje kontakty z innymi dziećmi.

Posiadanie zwierzęcia bardzo korzystnie wpływa też na rozwój samooceny. Kontakt ze zwierzęciem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga rozładować napięcia. Dotyk miękkiej, ciepłej sierści relaksuje, koi, wycisza. W relacji ze zwierzęciem dziecko doświadcza bezwarunkowej akceptacji swojej osoby. Zwierzę kocha swojego opiekuna bezgranicznie. Nie stawia warunków, nie krytykuje, niczego nie nakazuje.

Zanim weźmiemy zwierzę do domu

Zanim jednak zdecydujemy się przyjąć pod swój dach zwierzę dla dziecka, trzeba gruntownie przemyśleć swoją decyzję. Zwierzę to nie zabawka. Tak samo jak człowiek ma swoje uczucia. Odczuwa ból, lęk, strach. Wszelkie zachowania takie, jak bicie, ciągnięcie zwierzęcia za ogon, zapominanie o wyprowadzaniu, karmieniu sprawią, że zwierzę będzie cierpieć. Zadaniem rodziców jest dopilnować, by dziecko darzyło zwierzę szacunkiem i by o nie dbało.

Zwierzętami, które najkorzystniej wpływają na dzieci są psy i koty. Z tymi zwierzętami jest największy kontakt. Najlepiej jednak przedyskutować z dzieckiem, o jakim zwierzątku marzy. Zastanówmy się też, czy będziemy w stanie zapewnić pupilowi odpowiednie warunki.

Jeżeli już zdecydujemy się przyjąć zwierzę pod swój dach, musimy skompletować wyprawkę dla niego. W szybki i prosty sposób kupimy ją w internetowych sklepach zoologicznych. Tam znajdziemy szeroki wybór wszelkich niezbędnych akcesoriów takich, jak smycze i obroże dla psów, legowiska, kuwety i żwirki dla kotów, transportery, klatki dla chomików, miski na karmę i wodę, zabawki, itp.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here