Jeśli jesteś typem ciepłolubnym, zima z pewnością nie jest porą roku, która Cię zachwyca i budzi przyjemne skojarzenia. Ale zimę da się lubić! Wystarczy tylko, że odpowiednio przygotujesz się na jej nadejście i poznasz kilka prostych sposobów na rozgrzanie organizmu!

Tego nigdy nie rób!

Zanim zdradzimy, jak rozgrzać organizm w sposób skuteczny i bezpieczny, skupmy się na tym, czego na pewno nie możesz robić.

Kiedy na zewnątrz panuje srogi mróz, a do tego śnieg sypie prosto w oczy, po powrocie do domu na pewno nie marzysz o niczym innym jak tylko o tym, by od razu wskoczyć do wanny wypełnionej po brzegi gorącą wodą. To błąd! Zmiana temperatury – dla bezpieczeństwa organizmu, by nie doznał szoku – musi odbywać się stopniowo. Najpierw zatem rozgrzej się odrobinę w inny sposób, np. serwując sobie ciepłą herbatę i spędzając chwilę pod kocem.

Złym pomysłem jest też sięganie po nalewkę lub rum w celu szybkiego rozgrzania. Oczywiście możesz raz na jakiś czas zafundować sobie odpowiednio przygotowany grzaniec z aromatycznymi dodatkami, ale pij go powoli, delektuj się nim.

Herbata rządzi! Ale nie każda…

Wypicie kubka gorącej herbaty to bardzo prosty i skuteczny sposób na rozgrzanie organizmu. Absolutną klasyką jest herbata z miodem i cytryną. Świetnie sprawdzi się również napój z dodatkiem imbiru, goździków lub cynamonu, które mają niezawodne działanie rozgrzewające. Pomoże też herbata z lipy. Zrezygnuj natomiast z picia zielonej herbaty oraz herbatek i naparów z mięty, bo te z kolei wychładzają organizm.

Odprężająca kąpiel

Pod żadnym pozorem nie korzystaj z kąpieli zaraz po powrocie do domu, gdy organizm jest mocno wychłodzony. Jednak kiedy już nieco się rozgrzejesz, możesz śmiało przygotować odprężającą kąpiel. Wykorzystaj ulubione olejki do kąpieli, a żeby było jeszcze przyjemniej, możesz też np. zapalić świece i włączyć relaksującą muzykę. Pamiętaj o tym, by zaraz po kąpieli nie wychodzić na zewnątrz, bo to prosta droga do przeziębienia!

Rozgrzewające dania

W czasie zimy organizm możesz rozgrzać nie tylko przy pomocy gorącego napoju czy kąpieli. Równie niezawodnie w tej kwestii sprawdzą się sycące potrawy na ciepło z dodatkiem chili, imbiru, gorczycy czy cynamonu. Zadbaj o swój mikrobiom przy pomocy diety. Jak to zrobić?

Mikrobiom, czyli mikroflora jelitowa, to nic innego jak wszystkie drobnoustroje, które zasiedlają Twoje jelita. Musisz zadbać o to, by przeważały w nim dobroczynne bakterie. Sięgnij w tym celu po produkty, które są bogate w naturalne probiotyki. Gdzie je znajdziesz? Naturalne probiotyki znajdują się m.in. w takich produktach jak kiszonki, tj. kiszone ogórki, kapusta, buraki. Ponadto znajdziesz je w fermentowanych przetworach mlecznych, jak kefir czy jogurt.

Pamiętaj o tym, by wspierać swój mikrobiom o każdej porze roku, a w szczególności zimą. Skorzystaj z powyższych sposobów na rozgrzanie organizmu, a do tego ubieraj się odpowiednio do pogody, by nie dopuścić zarówno do wychłodzenia, jak i przegrzania organizmu. Tak, przegrzanie zimą również jest możliwe!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here