Choć stosowanie zasad ergonomii jest ważne w przypadku każdego pomieszczenia w domu czy w mieszkaniu, to jednak w kuchni mają one szczególne znaczenie. To tutaj przecież codziennie pracujemy, przyrządzając posiłki, sprzątając, zmywając naczynia, a także przygotowując przetwory czy też susząc grzyby. Kuchnia musi być więc urządzona tak, by było w niej wygodnie, by wszystko było pod ręką i by gotowanie w niej było po prostu przyjemnością.

Kuchenna ergonomia, czyli o czym pamiętać, urządzając kuchnię?

Choć stosowanie zasad ergonomii jest ważne w przypadku każdego pomieszczenia w domu czy w mieszkaniu, to jednak w kuchni mają one szczególne znaczenie. To tutaj przecież codziennie pracujemy, przyrządzając posiłki, sprzątając, zmywając naczynia, a także przygotowując przetwory czy też susząc grzyby. Kuchnia musi być więc urządzona tak, by było w niej wygodnie, by wszystko było pod ręką i by gotowanie w niej było po prostu przyjemnością. 

Zasada trójkąta ergonomicznego

Urządzając ergonomiczną kuchnię, warto podzielić ją na 3 strefy, które jednocześnie będą wierzchołkami trójkąta. Pierwsza strefa służy przechowywaniu (lodówka, szafki z produktami spożywczymi). W strefie drugiej zmywamy naczynia, a więc będą tu zlewozmywak i zmywarki. I w końcu trzecią strefę będzie stanowić kuchenka i piekarnik. Złota zasada mówi, że suma boków powstałego w ten sposób trójkąta powinna mieścić się w przedziale od 360 do 660 cm. Można też w prostszy sposób urządzić ergonomiczną kuchnię, ustawiając sprzęty tak, by od jednego do drugiego przechodzić nie więcej niż 2 kroki. 

Szafy, szafki, szuflady, czyli przechowywanie w kuchni

Przyzwyczailiśmy się do standardowego układu szafek w kuchni: część z nich stoi pod blatem, a część wisi na ścianie. Takie rozplanowanie mebli doskonale się sprawdza, zwłaszcza jeśli mamy pojemne szafki, a do tego szuflady, najlepiej wysuwające się do końca i zawierające organizery. Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować aranżacje kuchni. Mowa tu o garderobach kuchennych. Pomyślmy tylko: wszystkie potrzebne sprzęty i zapasy poukładane na półkach lub w szufladkach zamkniętych za przesuwnymi drzwiami. Dzięki takiej garderobie wszystko mamy pod ręką i niczego nie trzeba szukać.

Wysokość szafek

Ergonomiczne rozplanowanie kuchni to także odpowiednie wysokości szafek. Osoby o wzroście 165 cm do wygodnej pracy będą potrzebować blatu o wysokości od 85 do 90 cm. Niższe lub wyższe będą musiały dopasować tę wysokość poprzez regulację nóżek albo wyborem grubszego lub cieńszego blatu. Odległość pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi powinna wynosić około 50 cm. Z jednej strony umożliwi to wygodną pracę, a z drugiej sięganie do wyższych półek bez drabinki.

kuchnia

Jak zagospodarować szafkę narożną?

Jeszcze do niedawna narożniki szafek były najbardziej znienawidzoną częścią kuchni, którą trudno zagospodarować mimo dużej przestrzeni. Obecnie jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym można ją maksymalnie zagospodarować, a jednocześnie wygodnie sięgać po znajdujące się w niej przedmioty. Mowa tu oczywiście o systemach pozwalających na wyciągnięcie stelaży z szafki i obracanie ich tak, by bez trudu można było wszystko znaleźć i wyjąć. To doskonałe miejsce do przechowywania dużych garnków lub nieporęcznego wyposażenia. 

Jak ergonomicznie urządzić kuchnię z jadalnią?

W większości kuchni znajduje się część jadalniana. Najczęściej mamy w niej duży stół i krzesła, jednak można się pokusić także o wiele innych, interesujących, a przy tym ergonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest barek, który służy nie tylko do jedzenia posiłków, ale także do odgrodzenia części kuchennej od części salonowej (jeśli oba pomieszczenia są ze sobą połączone). Dobrze sprawdza się także wyspa kuchenna, na której z jednej strony można przyrządzać posiłki, a z drugiej je spożywać. Oryginalnym rozwiązaniem, doskonale sprawdzającym się w małych kuchniach, jest zamontowanie blatu, który składa się w taki sposób, by niemal wcale nie zajmował miejsca. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/kuchnia  można znaleźć wiele innych ciekawych pomysłów i inspiracji. 

Oświetlenie w kuchni

Ergonomiczna kuchnia to taka, w której wykonywanie wszystkich czynności jest wygodne. Dlatego też nie można tu zapomnieć o oświetleniu. Najlepiej zdecydować się na kilka źródeł światła: główne i kilka punktowych, które doświetlą najważniejsze strefy, zwłaszcza te, które służą do przygotowywania posiłków. Jeśli w kuchni mamy część jadalnianą, również i ona powinna mieć osobne oświetlenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here