Ładowarki akumulatorowe Makita – zadbaj o swoje bezprzewodowe elektronarzędzia

0
97

Wraz z postępem technologicznym bezprzewodowe elektronarzędzia można spotkać w coraz większej liczbie polskich domów. Jednym z przodujących producentów tego rodzaju urządzeń jest japońska firma Makita, która słynie tworzenia z wysokiej jakości sprzętu budowlanego oraz równie dobrych akumulatorów. Zapewniają one długi czas pracy oraz wydajność porównywalną z urządzeniami zasilanymi sieciowo. Akumulatory gwarantują też długą żywotność, jednak warto zadbać o ich prawidłową obsługę. W jaki sposób? Najlepiej korzystając z dedykowanej ładowarki Makita!

Co wyróżnia ładowarki Makita na tle konkurencji?

Ładowarki Makita to zaskakująco skomplikowane urządzenia. Pozornie mogłoby się wydawać, że ich zadaniem jest tylko naładowanie akumulatora do pełna i powiadomienie o tym właściciela poprzez zapalenie zielonej lampki. I w sumie tak właśnie można podsumować działanie większości taniej konkurencji na rynku elektronarzędzi. Jak zatem do tego tematu podchodzi japoński producent projektując swoje ładowarki Makita?

Zaawansowane systemy czujników

Makita ma zupełnie inne podejście do kwestii ładowania akumulatorów. Dlatego też ładowarki tej firmy są wyposażane w zaawansowane układy scalone, których zadaniem jest stały proces monitorowania procesu ładowania akumulatora. Pozwala to praktycznie do zera zminimalizować ryzyko przegrzania się ogniw baterii lub ich przeciążenia, jednocześnie zapewniając optymalny prąd ładowania. Dzięki temu ładowarka Makita pozwala przedłużyć żywotność akumulatora, tym samym pozwalając na ich wieloletnią eksploatację. Sprzęt ten wykryje również wszelkie problemy związane z kondycją podłączonego akumulatora, a także spróbuje go naprawić.

Ładowarka Makita poinformuje również swojego użytkownika o ewentualnym przegrzaniu akumulatora przed rozpoczęciem procesu ładowania. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli akumulator przez długi czas leżał na słońcu podczas upalnej pogody. W takim przypadku ładowarka zapali specjalną lampkę kontrolną i poczeka, aż akumulator wróci do swojej optymalnej temperatury. Wszystkie ładowarki Makita są też fabrycznie wyposażone w system ochrony przed przeładowaniem. Są to inteligentne układy elektroniczne, które automatycznie zatrzymują proces ładowania, w momencie, w którym akumulator osiągnie swoją maksymalną pojemność.


Radio budowlane z funkcją ładowania akumulatorów DMR300 Makita.

Aktywne chłodzenie akumulatorów

Kolejnym wyróżnikiem ładowarek Makita jest zastosowanie systemów aktywnego chłodzenia. Jest to ważne, ponieważ praktycznie każdy współczesny akumulator do elektronarzędzi składa się z kilku lub nawet kilkunastu pojedynczych wysokoprądowych ogniw lito-jonowych. Są one łączone szeregowo oraz równolegle, tym samym zapewniając odpowiednio wysoką pojemność oraz napięcie. Jednak podczas ładowania przepływający przez ogniwa prąd powoduje wzrost ich temperatury, który po przekroczeniu pewnego progu zaczyna je nieodwracalnie degradować. Dlatego też producent Makita stosuje w swoich ładowarkach aktywne systemy chłodzenia, których zadaniem jest utrzymywanie ogniw w optymalnej temperaturze. Jest to nic innego jak niewielkich rozmiarów wentylator, który zostaje umieszczony wewnątrz obudowy ładowarki. Przetłacza on niewielkie ilości powietrza przez specjalnie zaprojektowane kanały, dzięki czemu jest ono wtłaczane pod niskim ciśnieniem do wnętrza podłączonego akumulatora. Jego pęd owiewa wszystkie znajdujące się w nim elementy, tym samym pozwalając znacząco obniżyć ich temperaturę.

W efekcie, możliwe staje się ładowanie akumulatorów prądem o znacznie większym natężeniu. Bezpośrednio przekłada się to na zauważalne skrócenie czasu niezbędnego do ich pełnego doładowania, a co za tym idzie, umożliwi szybsze korzystanie z nich w elektronarzędziu.


Ładowarka Makita DC18RC 195584-2, https://domitech.pl/product-pol-4682-Ladowarka-Makita-DC18RC-195584-2.html

Tylko oryginalne akumulatory zapewniają najwyższą wydajność oraz niezawodność!

Ładowarki Makita to tylko jeden z dwóch elementów wpływających na poprawność działania elektronarzędzia. Jak nietrudno się domyślić, drugim z nich jest sam akumulator. W internecie można znaleźć całą masę zamienników akumulatorów Makita. Kuszą one nieco niższą ceną, jednak wszelkie oszczędności są tylko pozorne, ponieważ w praktyce okazuje się, że są one wykonywane ze znacznie gorszych materiałów. Co gorsza, to samo dotyczy również ogniw. Efektem tych „oszczędności” są akumulatory o niskiej pojemności, które potrafią się zepsuć już po kilku miesiącach lekkiego użytkowania. Dlatego też osoba, która szanuje swoje nerwy i pieniądze powinna od razu wybrać oryginalne akumulatory Makita. Są one produkowane z zachowaniem najwyższych standardów kontroli jakości, a zastosowane w nich rozwiązania technologiczne zapewniają im niezrównaną wydajność i żywotność.

Dobierz ładowarkę do posiadanych akumulatorów Makita!

Ładowarka musi być kompatybilna z akumulatorami, które będzie ładować. Jak zatem zakupić odpowiednie urządzenie?

Obecnie Makita ma w swojej ofercie trzy popularne rodziny akumulatorów:

  • CXT – pracujące z napięciem maksymalnym 12V;
  • LXT – mogące pracować z napięciem roboczym 14,4V, 18V oraz 36V;
  • XGT – pracujące z napięciem maksymalnym 40V;

Chcąc dobrać odpowiednią ładowarkę do danego akumulatora, należy zapoznać się z jego dokumentacją techniczną lub tabliczką znamionową, którą można znaleźć na jego spodzie.

Specjalistyczne ładowarki Makita przyśpieszą proces ładowania akumulatorów

Ładowarki Makita sprzedawane są też w nieco bardziej specjalistycznych wersjach. Najlepszym tego przykładem są warianty, które umożliwiają jednoczesne ładowanie dwóch akumulatorów. Jest to prawdziwe wybawienie dla osób posiadających ich pokaźną kolekcję. Dwustanowiskowe ładowarki Makita będą też prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku eksploatacji elektronarzędzi jednocześnie zasilanych dwoma akumulatorami. Dotyczy to przede wszystkim najwydajniejszych modeli pilarek łańcuchowych, szlifierek tarczowych czy kosiarek do trawy. Wyposażając się w taką podwójną ładowarkę, można za jednym zamachem naładować oba akumulatory.

Kolejnym niezwykle ciekawym rozwiązaniem są podwójne ładowarki, które umożliwiają jednoczesne ładowanie dwóch akumulatorów z różnych rodzin. Przykładowo Makita DC18RE w jednym korpusie mieści gniazda do ładowania wariantów CXT oraz LXT. Będzie to świetną inwestycją dla osób, które posiadają kilka rodzajów akumulatorów i chcą uniknąć ładowania ich przy pomocy różnych ładowarek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here