Nietrzymanie moczu dotyka osób w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Wielu z nich jest tak bardzo skrępowanych tą sytuacją, że wycofuje się z życia towarzyskiego i popada w apatię. Niewiele osób wie, że leczenie nietrzymania moczu jest jak najbardziej możliwe i skuteczne. Z problemem można poradzić sobie na dobre, jeśli obok leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza zastosujesz także domowe sposoby.

Leczenie nietrzymania moczu – ćwiczenia

Bardzo ważnym elementem zarówno leczenia, jak i profilaktyki nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. To właśnie one odpowiadają za utrzymywanie moczu w pęcherzu. Z biegiem czasu lub pod wpływem działania hormonów (w czasie menopauzy lub ciąży) mięśnie te osłabiają się i przepuszczają porcje moczu. Najczęściej zawodzące mięśnie są przyczyną tak zwanego wysiłkowego nietrzymania moczu, czyli pojawiającego się podczas kichania, kaszlu lub podnoszenia czegoś ciężkiego. Z tego powodu leczenie nietrzymania moczu wymaga ich wzmocnienia.

Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają w lepszym utrzymywaniu moczu. Polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni 1–2 razy dziennie po kilka, kilkanaście minut w zależności od możliwości. Można także zacisnąć mięśnie na dłuższy czas i dopiero później je rozluźnić. Dzięki wzmocnieniu mięśni Kegla nietrzymanie moczu po kilku tygodniach ograniczy się do minimum, a w połączeniu z leczeniem może przynieść naprawdę niezwykłe efekty.

Leczenie nietrzymania moczu a dieta

Ważnym elementem leczenia nietrzymania moczu jest także dieta. Wprowadzając drobne zmiany, można zadbać o to, żeby incydenty wycieków były rzadsze. W tym wypadku sprawdza się przede wszystkim ograniczenie lub całkowite wykluczenie z diety produktów, które mogą podrażniać pęcherz.

Na liście „zakazanych” produktów znajduje się przede wszystkim kawa, mocna czarna herbata i alkohol. Drażniąco mogą działać także napoje energetyczne i inne zawierające duże dawki kofeiny. Niewielkie działanie podrażniające mogą mieć także cytrusy – warto ograniczyć zarówno ich spożycie, jak i picie soków świeżo wyciskanych i pasteryzowanych. Należy także zwracać uwagę na ilość wypijanej wody. Ograniczenie nie wpływa dobrze na drogi moczowe i paradoksalnie może zwiększyć prawdopodobieństwo przykrych wypadków.

Komfort przy nietrzymaniu moczu

Leczenie nietrzymania moczu obejmuje także pielęgnację delikatnej skóry, która często ulega podrażnieniom pod wpływem kontaktu z wilgocią. Warto sięgnąć po specjalistyczne kremy i balsamy barierowe, o działaniu natłuszczającym i nawilżającym, które zmniejszają ryzyko pojawiania się podrażnień i odparzeń.

Można spróbować także zastosować domowe sposoby. Jednym z nich są okłady z rumianku – działa on łagodząco. Naparami z liści i kwiatów lub herbatką rumiankową należy przemywać skórę podczas zmiany produktów chłonnych. Można to połączyć ze stosowaniem delikatnych pianek i żeli myjących. Odpowiednia higiena i pielęgnacja w tym przypadku działają cuda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here