„Antykruchość”, której autorem jest Nassim Nicholas Taleb, to już druga, ciekawa pozycja tego autora. Książka o tyle uniwersalna, że dobra zarówno dla polityków i inwestorów bankowych, jak i dla przeciętnego Kowalskiego. Nassim Taleb jako trader, wiedzę ze swojej książki nabył w praktyce, handlując na niestabilnych rynkach finansowych. To właśnie takie zmienne środowisko, nieprzewidywalne dla przeciętnego człowieka i szybko zmieniające się, to normalna sceneria dzisiejszych czasów

Niepewność i nieprzewidywalność to normalny stan  

Autor pokazuje, że tłem dla podejmowanych decyzji biznesowych, jest zazwyczaj niepewność i zbyt mała ilość informacji. Nasza reakcja na stres i niepewność to zazwyczaj wycofanie i unikanie go, robimy wszystko, aby żyć spokojnie. Czy Taleb to pochwala? Otóż nie i nawet stara się przekonać czytelników, że trzeba nauczyć się żyć w środowisku wysoce stresogennym. Pojawia się tutaj rozróżnienie na stres pozytywny i negatywny, gdzie pozytywny stres jest powtarzalny i buduje zwinne firmy, gotowe przetrwać już w środowisku konkurencyjnym. Tytułowa Antykruchość to podejmowanie ciągłych eksperymentów, testowanie nowych rzeczy i dopuszczenie możliwości popełniania drobnych błędów, po to aby się rozwijać. 

Czym tak naprawdę jest Antykruchość? Pokazuje nam człowieka z perspektywy filozoficznej, jako sumę mądrych cytatów i dogłębnych spostrzeżeń. Jednocześnie jest dedykowana przeciętnym obywatelom, jak każdy z nas

Książka „Antykruchość” z pewnością nie jest lekką lekturą, zawiera dużo przykładów oraz spostrzeżeń i aby zrozumieć idee antykruchości, trzeba podjąć wysiłek intelektualny i przeczytać ją wnikliwie.

Dlaczego Antykruchość działa i jak się to odbywa?

Systemy antykruchości działają, ponieważ pod wpływem stresu budują dodatkową pojemność.

Pozostaje pytanie: w jaki sposób działa Antykruchość? Aby uczynić idee antykruchości zrozumiałą, autor czyni analogię do ćwiczeń na siłowni.

Jeśli ćwiczymy regularnie na siłowni i podnosimy ciężary, zwiększamy moc i powtarzamy czynność, wówczas następuje wzrost. Delikatne części, czyli w tym wypadku tkanka w mięśniach, ulega rozkładowi i można to porównać do awarii zgłoszonej do systemu. Aby osiągnąć sukces w przyszłości, ciało nadmiernie rekompensuje sobie taki wstrząs, zwiększając zdolność do coraz lepszego radzenia sobie z takimi wstrząsami. Następnie w nocy, gdy śpimy i następuje regeneracja, nasze mięśnie są odbudowywane i są mocniejsze niż przed ćwiczeniami.

Z reguły ciało człowieka jest na tyle wydajne, że nie ma potrzeby budować sobie zapasów. Ale jeśli chodzi o Antykruchość, to ciało buduje zapasy, po to właśnie, aby czerpać z nich na wypadek sytuacji nieprzewidzianych i krytycznych.

W ten sposób stres może przygotować twoje ciało na jeszcze większy stres i buduje tę dodatkową zdolność, która leży u podstaw tego, dlaczego bycie antykruchością jest tak pomocne w rozwoju w sytuacjach krytycznych.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem o Wiśle Kraków akcjewisla.pl, gdzie można znaleźć przykłady i ciekawostki związane z antykruchością zawodników Białej Gwiazdy jak np. Kubie Błaszczykowskim. Gracz może nie występuje w książe Taleba, ale gdyby była między nimi jakaś znajomość, wystąpiłby z pewnością jako godny przykład tez autora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here